Vyzkoušejte si ZDARMA, jak by různé koberce a podlahy vypadaly ve Vašem pokoji v našem plánovači.

Jak ušetřit až několik tisíc ročně za topení koupí koberce?

Pro koho není tento článek? 

Tento článek není pro všechny, co mají podlahové vytápění. Pokud podlahové vytápění máte, informace z tohoto článku pro Vás neplatí. Místo toho Vám doporučujeme tenké koberce nebo pvc podlahy, kterými teplo z podlahy snadno prostoupí.

Kolik se dá ušetřit? 

Určitě je vhodné se jako první zaměřit na teplotu vytápění. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) je ideální teplota v jednotlivých místnostech pro zdravé dospělé osoby mezi osmnácti a dvaceti stupni. Vyšší teplota se týká obývacích pokojů, kde lidé tráví nejvíce času, a nižší třeba ložnice.

Každý stupeň dolů znamená úsporu zhruba šest procent za topné energie, takže třeba u rodinného domu snížení teploty o tři stupně Celsia snižuje spotřebu až o 3,90 megawatthodin (MWh) ročně, což může v dnešních cenách znamenat roční úsporu více než 25 tisíc korun. I v bytě můžete pozorovat úsporu mezi 5-15 tisíci korunami ročně. Stejnou úsporu lze dosáhnout umístěním vhodného koberce, protože i když bude teplota o 2°C nižší, pocitově budete vnímat teplotu stejnou tím, že koberec na dotyk působí mnohem teplejším dojmem než podlaha. Zajímá vás, kolik uspoříte konkrétně Vy? Kalkulačku i další informace najdete na webu ministerstva průmyslu a obchodu www.energiezamene.cz

Jaký koberec Vám nejvíce ušetří?

Huňaté koberce zútulní váš domov a zároveň sníží účet za vytápění. Když máte nohy v teple, je vám příjemně i po těle a můžete méně topit. Silné nebo chlupaté koberce skvěle izolují teplo a pomáhají udržet tepelný komfort v domácnosti. Díky izolačním vlastnostem koberců odchází podlahou méně tepla než v případě tvrdých chladných krytin, jako je například dlažba. Pokud podlahu pokryjete kobercem, můžete termostat snížit bez problémů o 2-4°C, aniž byste pocitově poznali jakoukoliv změnu teploty. To znamená úspory v řádech vyšších tisíců až desítek tisíc korun za jednu topnou sezónu.

Zhlédněte všechny koberce se kterými ušetříte

Koberec a od nohou je teplo

Čím větší zima venku panuje, tím více vám koberec ušetří. Jsou to pak jednoduché počty. Investice do huňatého koberce se vám rychle vrátí a posléze už jen šetříte.

Chlupatý koberec působí jako tepelná bariéra mezi studenou a tvrdou zemí a vašimi chodidly. Už naše prababičky přitom věděly, že pokud je teplo od nohou, je teplo i po těle. Nohy v teple také znamenají prevenci nachlazení, což se v chřipkovém období, které se kryje s topnou sezónou, rozhodně hodí. 


Úsporné huňaté koberce

Smysluplnost koberců v interiéru potvrzují i výzkumy. Spolu s tím, jak jdou ceny energií nahoru, se lidé stále více zajímají, jak snížit svoji spotřebu. Například výzkumné pracoviště ETG v Německu, které hlídá kvalitu koberců, potvrdilo, že s nimi lze ušetřit. Silné koberce jsou hospodárnější než tvrdé podlahy.  

Je to logické. Pokud se projdete bosou nohou po plovoucí podlaze nebo dlažbě, ucítíte chlad. Teplo odtéká směrem ke krytině. Koberce ale mají opačný efekt a tepelný tok snižují. Proto s kobercem cítíte mnohem vyšší tepelný komfort při stejné teplotě místnosti – je vám příjemněji a nemusíte tolik topit. 

Pro nejlepší tepelnou izolaci hledejte u koberců tyto vlastnosti: 

  • Výška vlasu (čím vyšší, tím lepší)
  • Hustota vlasu (čím vyšší, tím lepší)
  • Podklad Filc (u metrážních koberců)

V místnosti, kde podlahu po celé délce pokrývá koberec, se snadněji dosahuje tepelné pohody i při nižší teplotě. Účinné jsou ale i kusové koberce, které položíte například k sedacím soupravám, křeslu, použijete je jako předložku před postel nebo k pracovnímu stolu.


Zhlédněte všechny koberce se kterými ušetříteVlna reguluje mikroklima

Huňaté koberce shaggy slouží především jako šikovné a designové prvky, které zvyšují tepelný komfort. Pokud ale v místnosti řešíte i nevyhovující mikroklima, je vhodnou volbou vlněný koberec, který dokáže regulovat vlhkost v místnosti.

Znamená to, že pokud je ve vzduchu příliš vlhkosti, koberec ji pohltí, a pokud je v interiéru naopak suchý vzduch, vlhkost zase uvolní. Protože je vlna přírodní materiál, perfektně se s tím vyrovná a vám se bude mnohem lépe dýchat.


Ještě váháte, zda je koberec tou správnou volbou? Kromě úspory tepla vám pomůže také:

  • zútulnit interiér,
  • zlepšit akustiku v místnosti,
  • snížit hluk při chůzi,
  • zvýšit bezpečnost.Podívejte se na kusové koberce s dobrou tepelnou izolací

Podívejte se na metrážové koberce s dobrou tepelnou izolací

Podívejte se na kusové koberce s dobrou tepelnou izolací

Podívejte se na metrážové koberce s dobrou tepelnou izolací

Zhlédněte všechny koberce se kterými ušetříte

Další články z kategorie Aladinův rádce

Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Pro alergiky je prostředí domova klíčovým faktorem pro zdraví a pohodu. Výběr správné podlahy může mít vliv na kvalitu vzduchu v místnosti a na množství alergických reakcí. Přečtěte si náš článek.
Protiskluzová úprava koberců

Protiskluzová úprava koberců - jen u nás!

Udržet koberec na jednom místě, bez toho, aniž byste jej museli zatěžovat nábytkem, bývá občas nadlidský úkol. Poradíme vám, jak na to!
Proč investovat do nášlapů na schody?

Proč investovat do nášlapů na schody? Skrývají mnoho výhod.

Estetický doplněk, který navíc skvěle ochrání vaše schody i zdravím. To jsou nášlapy na schody. Přečtěte si, jaké skrývají tajemství.