🍀 Posečte ceny umělých trav s kódem TRAVA10. Výprodej trav a slevy až 28 %.

Jak vybrat kusový koberec?

Koberec má v interiéru svou velkou úlohu: dokáže vhodně doplnit vybavení místnosti, stane se nosným dekorativním prvkem, vymezí prostor pro zábavu a vnese do prostoru rovnováhu. Nákup dokonalého koberce ale může být výzva. Jak vybrat ten pravý? Jak zvolit správnou velikost, materiál, styl a provedení? Existuje řada faktorů, které je třeba vzít v úvahu. A zdánlivě nekonečný rozsah možností tento proces nijak neusnadňuje.

Prozkoumejte našeho průvodce a najděte ten nejlepší koberec pro vaše vnitřní nebo venkovní prostory.

Jak vybrat kusový koberec?

Máte radši video? Marek vás výběrem provede.

Jaké aspekty je třeba zvážit před nákupem koberce

VELIKOST A TVAR KOBERCE

Výběr správné velikosti a tvaru je prvním důležitým bodem. Pro harmonii prostoru jsou proporce jednotlivého vybavení rozhodující. Příliš malý koberec může způsobit, že se prostor opticky zmenší, zatímco opačný výběr, tedy příliš velký koberec, nabourá vyváženost místnosti.

Většina výrobců používá standardní rozměry koberců. Pokud máte specifický rozměr, který jim neodpovídá, je možné koberec vyrobit na míru i z metrážového koberce včetně obvodového obšití.

Jak zvolit správnou velikost

Nejjednodušším způsobem, jak si představit reálnou velikost koberce v místnosti, je vyznačit si jeho velikost na podlaze pomocí papírové pásky. Díky tomu zjistíte, jestli koberec nebude někde vadit při průchodu nebo zda se nebude dotýkat nábytku.

Alternativně můžete použít náš on-line plánovač podlah, kam můžete snadno nahrát fotografii vašeho interiéru.Otevřít plánovač

Nejklasičtějším tvarem koberce je obdélník. Čtvercové koberce je možné využít tam, kde opisujeme shodný čtvercový tvar, třeba u čtvercového jídelního stolu nebo sedací soupravy do pravidelného tvaru L či U.

Kulaté koberce mohou vhodně vyvážit velké množství hran v interiéru, velmi dobře se doplňují například s kulatými konferenčními stolky.

Kulaté koberce

Jak zvolit správnou velikost koberce?

Podívejte se na pár ukázek, jak může být koberec umístěný v obývacím pokoji a jak umístit koberec k sedačce. Více tipů najdete v našem článku Jak zvolit správnou velikost kusového koberce.

Koberec pod celou sedací zónou

1. Koberec je umístěn pod celou sedací zónou

Koberec je umístěn pod předními nohami sedačky a křesel
2. Koberec je umístěn pod předními nohami sedačky a křesel

Koberec je umístěn pouze okolo konferenčního stolku
3. Koberec je umístěn pouze okolo konferenčního stolku, velikost koberce by měla být vždy větší než samotný konferenční stolek

Kulatý koberec
4. Kulatý koberec umístěte tak, aby vyplnil prostor mezi sedačkou a případnými křesly, neměl by přesahovat ven ze sedací zónyJak vybrat velikost koberce do jiné místnosti?

STYL, MATERIÁL A BAREVNOST

Existuje zdánlivě nekonečně možností stylu koberců. Design a barevnost jdou často ruku v ruce s materiálem. Zatímco tradičními koberci v orientálním vzoru se zařizují klasické až rustikální interiéry, moderním skandinávským prostorům budou slušet geometrické vzory a delší vlas a boho stylu naopak přírodní materiály a třásně.

V rámci jedné domácnosti můžete zkombinovat i více druhů koberců, a to jak barevně tak i materiálově. Žhavým trendem je také vrstvení koberců či využití různých tvarů v jedné místnosti.

Každý domov je individuální. Pokud si nejste jistí, jak vybraný koberec bude ladit s vybavením či stylem místnosti, vyzkoušejte naši jednoduchou aplikaci na vizualizaci koberce. Stačí vložit fotku prostoru, a hned vidíte výsledek. Můžete také oslovit naši interiérovou designérku, se kterou výběr osobně zkonzultujete.

Existuje nespočet interiérových stylů

Materiály, ze kterých jsou koberce vyrobeny, můžeme shrnout do tří základních kategorií.

1. Přírodní vlas: vlna, bavlna, hedvábí, juta, sisal

Plusy: odolný a trvanlivý materiál, konkrétně vlněné koberce jsou úžasnými tepelnými izolanty.

Mínusy: vyšší pořizovací cena, nutnost profesionálního čištění, barvené hedvábné koberce jsou velmi náchylné na případné znečištění.

Přírodní materiál koberců

2. Syntetický vlas: akryl, polyester, polypropylen

Plusy: cenově dostupný, snadno se čistí, velmi odolný vůči skvrnám.

Mínusy: snadněji se kontaminuje plísněmi a bakteriemi z opakovaného znečištění nebo nehod domácích mazlíčků či dětí, může vyžadovat výměnu dříve než koberce z vlny nebo přírodních vláken.

Syntetický materiál koberců

3. Umělé hedvábí: viskóza, hedvábí z bambusových nebo banánových vláken

Plusy: cenově dostupné; výrazné vzory mohou skrýt případné nečistoty.

Mínusy: viskóza je jako savá houba – nejenže přitahuje vlhkost a olej, ale i obyčejná voda může zničit vlákna.

Hedvábné kusové koberce

STRUKTURA VLASU KOBERCE

Kromě materiálu je pro vzhled koberce rozhodující i technika výroby koberce, tedy struktura jeho vlasu. Mezi základní konstrukce materiálu patří smyčkový a střižený vlas.

Ručně vázané koberce

Tato původní výrobní metoda je zejména u dražších koberců využívána dodnes. Ručně vázané koberce vznikají technikou vevazování uzlů z vlněných a řidčeji i hedvábných nití. Tato technika umožňuje vytvářet pestrobarevné vzory, jedná se o luxusní koberce.

Strojně vázané koberce

Pomocí automatických strojů je napodobována metoda ručního vázání koberců. Výhodou této metody je především rychlost. Díky tomu jsou strojně vázané koberce cenově dostupnější.

Jednoduché tkané koberce

Tkané koberce už nejsou tak běžné jako před pár desetiletími. Pokud na ně narazíte, půjde pravděpodobně o běhouny. Častějším provedeném jsou takzvané bukláky (buclé/bouclé). Jedná se o koberce bez klasického vlasu a s nízkou smyčkou. Vyrobeny jsou obvykle z jutového, sisalového nebo kokosového vlákna.

Všívané koberce

Nejrozšířenějším typem koberce je všívaný, který se vyrábí strojovým všíváním příze do podkladové tkaniny. Hlavní předností těchto koberců je jejich pevnost a jemnost. Všívané koberce se dále dělí na smyčkové koberce a stříhané koberce.

Vpichované koberce

Jedná se o koberce s nejvýhodnější cenou, které se vyrábějí z recyklovaných materiálů, stejnou technologií jako všívané koberce. Oproti všívaným kobercům však mají nižší kvalitu. Díky nízké ceně se často používají jako zátěžové koberce v komerčních prostorech.

DALŠÍ TIPY PRO DOKONALÝ VZHLED A FUNKCI KOBERCE

Pokud jste si právě vybrali dokonalý koberec pro váš domov, podpořte jeho životnost a správnou funkčnost impregnací či vhodnou podložkou.

Impregnace

Tato povrchová úprava ošetří koberec a poskytne mu ochranu před nejběžnějšími fleky, ať už je to vylitý čaj, nehoda domácího mazlíčka nebo skvrna od oblíbené dobroty. Nano impregnace vydrží na koberci (podle zátěže) zhruba 2 až 3 roky, případně 5 vyprání. Impregnaci si můžete nanést jednoduše sami, nebo si ji u nás objednat rovnou s vybraným kobercem.Impregnace v lahvičce
Impregnace na kusové koberce

Protiskluzová úprava

Gumové podložky jsou minulostí. Díky tomuto latexovému nátěru s velmi jednoduchou aplikací váš koberec nikdy nesklouzne. Jedná se o jemnou vrstvu, která nijak nepoškodí podlahu, rychle uschne a odolá mechanickému poškození.Protiskluzový nátěr na koberce
Protiskluzová úprava koberců

Čištění koberců

Vyvinuli jsme nejefektivnější prostředek, kterým jednoduše vyřešíte všechny nečistoty. Stačí nastříkat na skvrnu, nechat pár minut působit a setřít. Čistič je navíc vhodný i na ostatní typy textilních povrchů, třeba čalounění v domácnosti i v autě, boty a další.

Pokud se do čištění nechcete pouštět sami, můžete to nechat na našich profesionálech. Kusové koberce vyčistíme s dopravou zdarma, o metrážové se postaráme u vás doma. Spočítejte si cenu čištění na pár kliknutí.Profesionální čištění koberců
Profesionální čištění koberce


Podívejte se na kusové koberce

Další články z kategorie Aladinův rádce

Jak se starat o laminátovou podlahu

Jak se starat o laminátovou podlahu

Správná péče o laminátovou podlahu je klíčem k jejímu dlouhému životu a krásnému vzhledu. Objevte osvědčené metody a doporučení, jak udržet vaši laminátovou podlahu v perfektním stavu.
Číst více
Stručný návod, jak položit laminátovou podlahu

Stručný návod, jak položit laminátovou podlahu

Prozradíme Vám pár tipů a triků, jak si bez vrásek položit laminátovou podlahu.
Číst více
Jak vybrat laminátovou podlahu

Jak vybrat laminátovou podlahu

Jak vybrat plovoucí podlahu, aby seděla vašemu interiéru i stylu života? Stačí si odpovědět na pár jednoduchých otázek, a budete mít doma lamino přesně podle vašeho gusta.
Číst více