🍀 Komu se nelení, tomu se zelení. Na všechny UMĚLÉ TRÁVY využijte slevu 15 % s kódem TRAVA15

Koberce a jejich materiályKoberce a jejich materiály
Koberce: Z jakých materiálů se vyrábí a jaké mají vlastnosti?

Zvolit správný koberec do interiéru není jen tak. Na výběr máte celou řadu typů a provedení. Aby vám koberec dobře sloužil a splnil svůj účel, věnujte pozornost materiálu, z jakého je vyrobený. Připravili jsme pro vás jejich přehled.

Předně, materiály koberců se dělí na přírodní a umělé. Záleží zejména na vašich preferencích a životním stylu, jaké kategorii dáte přednost. Například vlněné koberce jsou známé svojí kvalitou a dlouhou životností – jde o investici, která přetrvá desetiletí. Umělé koberce zase mají jiné vítané vlastnosti – například se snadno udržují a mohou nabídnout nízkou cenu.

Polypropylen: Materiál moderních koberců

Současné kusové i metrážové koberce se vyrábí nejčastěji z polypropylenu, který bývá označovaný jako PP. Je to syntetický materiál, který se snadno udržuje, použít můžete i chemické přípravky na čištění skvrn. Další výhodou je nízká cena.

Polypropylen ale není jen jeden. Dělí se na další varianty:

  • BCF je základní typ polypropylenového koberce, je nejlevnější. Nemá antistatické vlastnosti. Pro koberce z BCF je typický jemný, často roztřepený vlas. Tyto koberce bývají tenčí, což odpovídá i jejich kratší životnosti.
  • Heatset je materiál, jemuž se přezdívá umělá vlna. Na dotyk je příjemný, vybírat můžete z pestré palety jasných barev. Je odolnější vůči prošlapání a mechanickému poškození. Drží si svoji barvu.
  • Frisé je vlákno složené ze dvou a více jednotlivých vlasů zakroucených do sebe. Koberec z tohoto materiálu je odolnější. Často se používá u koberců s dlouhým vlasem (tzv. shaggy koberce).


Polyester pro různé druhy koberců

Dalším hojně používaným materiálem je polyester, který bývá značený i jako PES. Koberce vyrobené z PES bývají jemnější, lesklejší a odolnější. Jsou také dražší než polypropylen. Polyester se používá pro výrobu koberců s krátkým i dlouhým vlasem. Chůze po polyesterovém koberci připomíná chůzi po obláčku.

Polyamid pro kvalitní a odolné koberce

K umělým materiálům koberců patří i polyamid značené také jako PA. Vyrábí se z něho metrážní i kusové koberce. U kusových koberců se používá materiál pro nízkou smyčku vlákna, která je odolná a vzor na ni bývá natištěn. Tento způsob výroby koberce nahrává nízké ceně. U metráží se obvykle jedná o kvalitní koberce, jež jsou odolnější než polypropylenové koberce, bývají lesklejší a mívají takzvaný efekt map. To znamená, že se mění barva koberce podle toho, jak se nahne vlas. Z polyamidu se vyrábí i zátěžové koberce, jež se používají v hotelech, administrativních budovách, kancelářích nebo v komerčních prostorách. Kromě vysoké odolnosti vynikají tyto koberce také snadným čištěním.

Akryl pro hustá vlákna

Umělý materiál akryl umožňuje vyrábět koberce s vysokou hustotou vláken. Je velmi jemný a podobá se vlně, ale na rozdíl od vlny je levnější a synteticky vyrobený. Z hlediska hořlavosti je na tom ale hůře – hoří snáze než vlna. I z tohoto důvodu se nepoužívá v komerčních prostorách.

Polyethylen pro umělé trávníky

Polyethylen, jenž bývá značený jako PE, se používá hlavně pro výrobu umělých trávníků. Materiál je odolný proti povětrnostním vlivům, obvykle mívá UV ochranu, takže se nevyšisuje, je velmi pevný a nesaje vodu.

Vlna jako přírodní izolant

V kategorii přírodních materiálů je oblíbená vlna, což je tradiční materiál pro výrobu koberců. Vlněné koberce jsou velmi dobré izolanty, upravují mikroklima v místnosti. Pokud je v interiéru vlhko, vlna ho nasaje, když je sucho, vlhkost uvolní. V místnosti se pak lépe dýchá. K dalším výhodám vlněných koberců patří vysoká odolnost a dlouhá životnost. Vydrží i desítky let. Jistou nevýhodou je, že nový koberec pouští vlákna (takzvaný plovoucí vlas), ale to je normální a časem o tuto vlastnost vlněný koberec přijde. Vlna je dosud nepřekonaný materiál používaný při výrobě koberců. Oproti jiným přírodním materiálům má tu výhodu, že vlněný koberec pořídíte za rozumnou cenu. Nejlepší bývá novozélandská vlna – je totiž nejodolnější, nejjemnější a pouští nejméně plovoucího vlasu.

Viskóza má vysoký lesk

Viskóza je přírodní vlákno, které je jemnější než vlna a má vysoký lesk. Stejně jako vlna pouští plovoucí vlas, když je koberec nový. Viskóza je trochu citlivá na způsob čištění – stačí pouhé polití vodou a na koberci může zůstat skvrna. Doporučuje se tedy čistit koberec pouze  suchou cestou.

Tencil pro jemné koberce

K přírodním materiálům se řadí i tencil. Jedná se o speciální variantu viskózového vlákna. Tencil je jemnější a dražší. Nemá plovoucí vlas a není tolik náchylný na vznik skvrn v případě něšťastného polití koberce.

Hedvábí pro fajnšmekry

Hedvábí je samo o sobě ušlechtilý materiál. Je lesklé, přírodní. Je drahé a prestižní. Proto se používá na ručně tkané koberce, které jsou velmi odolné a nadčasové. Vlákno je velice tenké, a proto tkalcům umožňuje tvořit koberce z mimořádně malých a jemných uzlíků. Proto výroba koberců z hedvábí může trvat i roky. Kvůli vysoké ceně se ale v České republice příliš hedvábných koberců neprodává.

Sisal pro smyčkové koberce

Ze sisalu, přírodního materiálu, se vyrábí hlavně smyčkové koberce. Používá se u ručně tkaných koberců i u strojově vyráběných koberců. Často se z něj vyrábí koberce typu bouclé (viz níže). Sisal je velmi tvrdý a odolný materiál. Někdy se kombinuje s vlnou či jinými materiály.

Kokosové vlákno pro rohože

kokosového vlákna se vyrábí hlavně rohože. Tento přírodní materiál je velmi pevný. Jeho typickou přírodní barvou je světle hnědá až béžová. Často se ale barví do různých motivů. Je odolný vůči oděru a povětrnostním vlivům.

Bavlna pro ručně tkané koberce

Z bavlny se nejčastěji vyrábí tenké ručně tkané koberečky, spíše menšího rozměru. Používá se také jako příměs do vlněných, PES nebo viskózových koberců. Bavlna je hrubší než viskóza, ale jemnější než vlna. Zároveň je velmi pevná a pratelná (zde ale záleží také na použitých barvách). Z bavlny se vyrábí i spodní vrstva ručně všívaných koberců, tzv. backing.


Speciální koberce a materiály

Mezi kobercovou nabídkou můžete objevit i speciální materiály, materiálové úpravy nebo koberce, jež jsou méně typické. Například:

  • Lurex. Jsou to třpytivá vlákna, obvykle stříbrná nebo zlatá. Působí jako třpytky, které se ale časem mohou z koberce vytrácet.
  • Bouclé. Je to druh smyčkového bezvlasého koberce, nejčastěji kusového. Je velmi odolný, snadný na čištění. Některé tyto koberce jsou použitelné i venku (bazén, terasa). Většinou je vyroben z PP nebo Sisalu.
  • Plyš / mikroplyš / mikropolyester. Jde o velice jemné materiály, které nemají konkurenci. Vlákna bývají velice tenká, často tvoří koberce s vysokou hustotou. Tento materiál se nejčastěji vyrábí v Číně, kde má dlouhou tradici. Micropolyesterové koberce se často umisťují do dětských pokojů či ložnic, ale vyrábí se z nich také koupelnové předložky.

Jak si s výběrem koberce poradit?

Věříme, že jsme vám výčtem materiálů koberců a jejich vlastností přiblížili, co od konkrétních kusů můžete očekávat. Samozřejmě existují koberce, které mixují více materiálů dohromady. V takovém případě kombinují výhody a nevýhody obou materiálů.

S výběrem nového koberce vám rádi pomůžeme. Využijte naše ALL INCLUSIVE služby, v nichž mimo jiné najdete například dopravu zdarma, zaslání vzorků zdarma, vrácení koberce do 365 dní, bezplatné vyhotovení 3D vizualizace, tříletou záruku nebo odvezení nevyhovujícího koberce zpět na prodejnu.

Začněte třeba tím, že si prohlédnete aktuální nabídku koberců.