Vyzkoušejte si ZDARMA, jak by různé koberce a podlahy vypadaly ve Vašem pokoji v našem plánovači.

Jak vybrat metrážový koberec ve 3 krocích?

Chcete si pořídit nový koberec po celé ploše místnosti? Abyste u výběru nešlápli vedle, je potřeba zamyslet se, jaké přesně požadavky máte, jak jej budete používat a které všechny funkce má koberec plnit.


1. Kam to bude?

Prvním krokem je zamyslet se nad tím, do které místnosti budete koberec pokládat a co od něj v prostoru očekáváte. Existují dva základní druhy koberců, a to střižený a smyčkový. Koberec se střiženým vlasem se vyrábí tak, že se zespoda koberce udělá uzlík, vlas se prošije a pak se strojově vlákno uřízne. Koberce tak má delší vlas, je měkčí a rádi se po něm budete procházet bosí. Oproti tomu vlas smyčkový je mnohem odolnější, nižší, hodně toho vydrží a používá se do prostor s vyšší zátěží jako jsou například chodby, kuchyň nebo kanceláře.


2. Jaký materiál zvolit?

Metrážové koberce se vyrábí ve dvou základních materiálech, a to v polypropylenu a polyamidu.

Rozdíl mezi nimi je takový, že polypropylen je obecně považován za základní materiál s matnými barvami. U levnějších koberců se vlas dokonce může sešlapávat, především pokud zvolíte střižený vlas. Polyamid je měkkčí a má lesklejší efekt.

Jak vybrat metrážové koberce?

3. Zátěž

U každého koberce je uvedená zátěžová třída, díky které poznáte, zda je vybraný koberec vhodný použít do vaší místnosti nebo zda zbytečně neplatíte za vysokou zátěžovou třídu, i když ji nepotřebujete.

Do bytu volte koberce s třídou 21 až 23

  • třída 21 - nejnižší zatížení - například ložnice
  • třída 22 - střední zátěž - obývací pokoj, jídelna
  • třída 23 - nejvyšší zatížení - vstupní hala, schodiště

Do komerčních prostorů volte koberce s třídou 31 až 33

  • třída 31 - nejnižší zatížení - hotelové pokoje
  • třída 32 - střední zátěž - školy, kanceláře
  • třída 33 - nejvyšší zatížení - obchodní domy, školní šatny, chodby

Metrážové koberce se nejčastěji řežou ze 4metrových rolí, existují ale i role 3 nebo 5metrové. Šířku role u nás neřešíte. U každého koberce můžete zvolit přesný rozměr koberce a my vám nařežeme koberec přesně na míru. 

Nezapomeňte také na rezervu, kterou doporučujeme minimálně 10 centimetrů z každé strany. Zdi nikdy nejsou přesně v pravém úhlu. Nerovnost tak snadno zakryjete.

A teď už zbývá jen vybrat ten nejlepší vzor a barvu!Vyberte si ten váš metrážový koberec...

...nebo se podívejte na video jak vybrat metráž.

Jaké metrážové koberce u nás najdete?Zhledněte všechny metrážové koberce

Další články z kategorie Aladinův rádce

Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Pro alergiky je prostředí domova klíčovým faktorem pro zdraví a pohodu. Výběr správné podlahy může mít vliv na kvalitu vzduchu v místnosti a na množství alergických reakcí. Přečtěte si náš článek.
Protiskluzová úprava koberců

Protiskluzová úprava koberců - jen u nás!

Udržet koberec na jednom místě, bez toho, aniž byste jej museli zatěžovat nábytkem, bývá občas nadlidský úkol. Poradíme vám, jak na to!
Proč investovat do nášlapů na schody?

Proč investovat do nášlapů na schody? Skrývají mnoho výhod.

Estetický doplněk, který navíc skvěle ochrání vaše schody i zdravím. To jsou nášlapy na schody. Přečtěte si, jaké skrývají tajemství.