💣 BLACK FRIDAY! Kód BF2023 zvýší slevu o dalších 15 %. Platí na kusové koberce a další.

Jak vyčistit koberec?

Teplo domova, nezaměnitelná atmosféra i pohodlí pro vaše chodidla, o to vše se stará váš koberec. Pokud si ani vy bez něj nedovedete představit obývací či dětský pokoj, jistě se čas od času potýkáte s otázkou, jak se na oplátku o koberec máte postarat vy. Odpověď je jednoduchá, dobře koberec vyčistit.

 

Bez vysavače čištění nejde

Pravidelné vysávání je základ. Existuje mylný předsudek, že časté vysávání koberec opotřebovává, ale my jsme zde od toho, abychom ho vyvrátili. Pokud se bavíme o klasických kobercích se střiženým vlasem, pravidelné vysávání ideálně s rotačním kartáčem pomůže koberci narovnat vlas, který tak nebude působit tak sešlapaně. Pokud máte koberec s dlouhým vlasem typu shaggy, platí to samé, akorát doporučujeme vysávat bez rotačního kartáče, do kterého by se vlas mohl zbytečně zamotávat. Vysávání určitě neuškodí ani kobercům s krátkým vlasem nebo bez vlasu, které jsou úplně nejjednodušší na údržbu, a mnohdy je stačí jen jednoduše vyklepat. 

Pokud chcete, aby vám koberec dlouho vydržel a neměnil barvu, měli byste mu minimálně jednou za rok dopřát pořádnou lázeň a vyčistit jej z gruntu. Ten nejlepší čas na důkladné vyčištění je právě na jaře.

Jak vyčistit koberec? Základem je pravidelné vysávání.
Jak vyčistit koberec? Základem je pravidelné vysávání.

Víte, že jsme doplnili nabídku o vysavače?

Z nepřeberného množství vysavačů jsme za Vás otestovali a vybrali pouze hrstku s nejlepším poměrem cena / kvalita, jejich seznam najdete zde.

Nejběžnější cesta

Nyní přemýšlíte, čím vyčistit koberec? Pravděpodobně máte doma ve skříni schovaný přípravek ve formě prášku či pěny na suché čištění koberců a pokud ne, běžně jej seženete v drogerii nebo ve specializovaných prodejnách. Tento typ přípravků bývá k vlasům koberců velmi šetrný, nemusíte se proto obávat sražení či poškození vláken. Tato metoda čištění je vhodná i pro přírodní materiály koberců.

 

Jak na to?

  • Prvním krokem každého čištění je klasicky vysát koberec.
  • Následně rozprašte přípravek na suché čištění.
  • Pokud máte koberec s vyšším vlasem, použijte kartáč a přípravek do koberce pořádně „zakartáčujte“.
  • Pak už stačí jen vyčkat, nechat přípravek působit (dle přiloženého návodu) a následně koberec důkladně vysát.

 

A co skvrny? 

Pokud je nečistota většího rázu, nebojte se použít chemické přípravky na koberce určené. Častým strašákem je káva nebo červené víno, nic se však neděje, pokud skvrnu okamžitě odstraníte. Koberec nejprve vysajte, a následně na povrch nastříkejte čistič, pomocí houby nebo hadříku vytvořte pěnu, a nechte ji adekvátně dlouho působit. Po vyschnutí stačí jen zbytky vyluxovat. Ideální je mít takový přípravek doma, jelikož čím dříve je skvrna odstraněna, tím menší je pravděpodobnost, že vám flek na koberci ulpí. Pozor, čistící prostředek si nejprve vyzkoušejte na malé části koberce, abyste měli jistotu, že nedojde ke změně barvy koberce.

Na základě našich dlouholetých zkušeností, jsme vyvinuli vlastní čistič koberců z té nejefektivnější směsi, která se nám za dobu našeho fungování osvědčila - Dr. Aladin Professional k přímému použití. Kapalinu s tajnou směsí stačí aplikovat na znečištěná místa, nechat chvíli působit a následně vytřít suchým hadrem nebo opláchnout vodou. 

 

Pomocí vhodného přípravku lze koberec vyčistit i v domácích podmínkách
Koberec lze v domácích podmínkách snadno vyčistit pomocí vhodného přípravku

Co je čištění na mokro? 

Druhou a trochu náročnější možností, jak koberec doma vyčistit je mokré čištění, ale pozor, není vhodné pro všechny druhy koberců. Vyhněte se mu především, pokud máte doma koberce viskózové nebo hedvábné.

 

Jak na to?

  • Prvním krokem je opět pořádně koberec vysát.
  • Přípravek na mokré čištění smíchejte s vodou podle návodu.
  • Směs nanášejte na koberec houbičkou, na skvrny použijte kartáč a rovnou stírejte vlhkým hadříkem.
  • Po zaschnutí vysajte.

Aladinův tip: Důležitým faktorem, který byste v případě mokrého čištění neměli opomíjet je, jaký povrch máte pod kobercem. Voda by totiž mohla poničit parkety nebo i plovoucí podlahu. Musíte počítat s tím, že koberec může schnout i několik dní a minimálně 6 hodin se na něj nesmí šlapat.

 

Čištění koberců s dlouhým vlasem pomocí pěny
Čištění koberců s dlouhým vlasem pomocí pěny

Profesionální cesta

Jestliže chcete mít koberec dokonale čistý, vydezinfikovaný, provoněný a oživit barvy vlasů, sáhněte po profesionálním strojovém čištění. Vysavače na mokré čištění koberců mají v sobě zabudovanou nádobu na vodu a na saponát, vybírat můžete mezi víceúčelovými a průmyslovými vysavači. Zásadní je při výběru výkon vysavače, tlakem totiž vhání saponát a vodu do koberce a následně z něj nečistoty i vodu vytahuje. Nevýhodou stejně jako u mokrého čištění je doba schnutí a možnost poničení podlahy. Pořízení profesionálního přístroje na mokré vysávání je navíc finančně náročné. Nejsnazší variantou je proto využití profesionálního čištění.

Aladinův tip: Díky nejmodernějším strojům umíme bezpečně vyčistit drtivou většinu kobercových materiálů (prakticky vše kromě viskózy). Čistíme koberce kusové, metrážové i běhouny, šetrně ke kobercům i vaší kapse. Veškeré čištění je s dopravou k Vám i zpět zdarma. Stačí si službu objednat a my k vám přijedeme, koberec vyzvedneme, naordinujeme mu lázeňskou kúru, při které absolvuje několik ozdravných koupelí s přísadami pro zdravý a lesklý vlas a následně jej zdarma dopravíme zpátky k vám. Koberec se vám vrátí vyvoněný, čistý, beze skvrn a bakterií. Metrážové koberce čistíme u vás doma. 

Podívejte se na možnost profesionálního čištění  Zhlédněte nabídku čistících prostředků 

Další články z kategorie Aladinův rádce

Ušetřete až několik tisíc ročně za topení. Kupte si koberec

Ušetřete až několik tisíc ročně za topení. Kupte si koberec

Věděli jste, že můžete ušetřit až několik tisíc ročně za náklady na topení koupí vhodného koberce?
Číst více
Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Pro alergiky je prostředí domova klíčovým faktorem pro zdraví a pohodu. Výběr správné podlahy může mít vliv na kvalitu vzduchu v místnosti a na množství alergických reakcí. Přečtěte si náš článek.
Číst více
Protiskluzová úprava koberců

Protiskluzová úprava koberců - jen u nás!

Udržet koberec na jednom místě, bez toho, aniž byste jej museli zatěžovat nábytkem, bývá občas nadlidský úkol. Poradíme vám, jak na to!
Číst více