💥 DNY MŮJKOBEREC: Hurá ušetřit až 55 % na koberce, podlahy i doplňky! Pouze do pondělí.

Jak vyčistit koberec

Nižší náklady na vytápění, lepší akustika, měkký podklad pro vaše chodidla i dětské hry a příjemná atmosféra. Za to všechno patří dík kobercům v interiéru. Aby vydržely krásné a funkční co nejdéle, zaslouží si vaši péči. Přečtěte si, jak se o koberec postarat jako o vlastní..

 

Bez vysavače se neobejdete

Říká se, že časté vysávání koberci neprospívá, ale opak je pravdou. Kromě odstranění nečistot pomůžete pravidelným luxováním i vzhledu koberce. Klasickým kobercům se střiženým vlasem vysavače, ideálně s rotačním kartáčem, pomáhají narovnat vlas, takže potom nepůsobí sešlapaně. Vysávání, tentokrát bez rotačního kartáče, do kterého by se vlas zamotával, prospěje i kobercům s dlouhým vlasem typu shaggy. Koberce s krátkým vlasem nebo bez vlasu jsou na údržbu úplně nejsnazší, protože je mnohdy stačí jen vyklepat. Ani jim vysávání neuškodí.

Jednou za rok důkladné čištění

Pokud chcete, aby vám koberec vydržel dlouho a bez změny barvy, měli byste ho minimálně jednou za rok vyčistit z gruntu. Udělat to můžete kdykoli, ale ideální chvíle na důkladné čištění přichází na jaře.

Jak vyčistit koberec? Základem je pravidelné vysávání.
Kdo pravidelně vysává, má čistý a nadýchaný koberec.

Víte, že jsme doplnili nabídku o vysavače?

Z nepřeberného množství vysavačů jsme za Vás otestovali a vybrali pouze hrstku s nejlepším poměrem cena / kvalita, jejich seznam najdete zde.

Nejběžnější cesta

Nyní přemýšlíte, čím vyčistit koberec? Pravděpodobně máte doma ve skříni schovaný přípravek ve formě prášku či pěny na suché čištění koberců a pokud ne, běžně jej seženete v drogerii nebo ve specializovaných prodejnách. Tento typ přípravků bývá k vlasům koberců velmi šetrný, nemusíte se proto obávat sražení či poškození vláken. Tato metoda čištění je vhodná i pro přírodní materiály koberců.

 

Jak na to?

  • Prvním krokem každého čištění je klasicky vysát koberec.
  • Následně rozprašte přípravek na suché čištění.
  • Pokud máte koberec s vyšším vlasem, použijte kartáč a přípravek do koberce pořádně „zakartáčujte“.
  • Pak už stačí jen vyčkat, nechat přípravek působit (dle přiloženého návodu) a následně koberec důkladně vysát.

 

A co skvrny? 

Pokud je nečistota většího rázu, nebojte se použít chemické přípravky na koberce určené. Častým strašákem je káva nebo červené víno, nic se však neděje, pokud skvrnu okamžitě odstraníte. Koberec nejprve vysajte, a následně na povrch nastříkejte čistič, pomocí houby nebo hadříku vytvořte pěnu, a nechte ji adekvátně dlouho působit. Po vyschnutí stačí jen zbytky vyluxovat. Ideální je mít takový přípravek doma, jelikož čím dříve je skvrna odstraněna, tím menší je pravděpodobnost, že vám flek na koberci ulpí. Pozor, čistící prostředek si nejprve vyzkoušejte na malé části koberce, abyste měli jistotu, že nedojde ke změně barvy koberce.

Na základě našich dlouholetých zkušeností, jsme vyvinuli vlastní čistič koberců z té nejefektivnější směsi, která se nám za dobu našeho fungování osvědčila - Dr. Aladin Professional k přímému použití. Kapalinu s tajnou směsí stačí aplikovat na znečištěná místa, nechat chvíli působit a následně vytřít suchým hadrem nebo opláchnout vodou. 

 

Pomocí vhodného přípravku lze koberec vyčistit i v domácích podmínkách
Koberec lze v domácích podmínkách snadno vyčistit pomocí vhodného přípravku

Co je čištění na mokro? 

Druhou a trochu náročnější možností, jak koberec doma vyčistit je mokré čištění, ale pozor, není vhodné pro všechny druhy koberců. Vyhněte se mu především, pokud máte doma koberce viskózové nebo hedvábné.

 

Jak na to?

  • Prvním krokem je opět pořádně koberec vysát.
  • Přípravek na mokré čištění smíchejte s vodou podle návodu.
  • Směs nanášejte na koberec houbičkou, na skvrny použijte kartáč a rovnou stírejte vlhkým hadříkem.
  • Po zaschnutí vysajte.

Aladinův tip: Důležitým faktorem, který byste v případě mokrého čištění neměli opomíjet je, jaký povrch máte pod kobercem. Voda by totiž mohla poničit parkety nebo i plovoucí podlahu. Musíte počítat s tím, že koberec může schnout i několik dní a minimálně 6 hodin se na něj nesmí šlapat.

 

Čištění koberců s dlouhým vlasem pomocí pěny
Čištění koberců s dlouhým vlasem pomocí pěny

Profesionální cesta

Jestliže chcete mít koberec dokonale čistý, vydezinfikovaný, provoněný a oživit barvy vlasů, sáhněte po profesionálním strojovém čištění. Vysavače na mokré čištění koberců mají v sobě zabudovanou nádobu na vodu a na saponát, vybírat můžete mezi víceúčelovými a průmyslovými vysavači. Zásadní je při výběru výkon vysavače, tlakem totiž vhání saponát a vodu do koberce a následně z něj nečistoty i vodu vytahuje. Nevýhodou stejně jako u mokrého čištění je doba schnutí a možnost poničení podlahy. Pořízení profesionálního přístroje na mokré vysávání je navíc finančně náročné. Nejsnazší variantou je proto využití profesionálního čištění.

Aladinův tip: Díky nejmodernějším strojům umíme bezpečně vyčistit drtivou většinu kobercových materiálů (prakticky vše kromě viskózy). Čistíme koberce kusové, metrážové i běhouny, šetrně ke kobercům i vaší kapse. Veškeré čištění je s dopravou k Vám i zpět zdarma. Stačí si službu objednat a my k vám přijedeme, koberec vyzvedneme, naordinujeme mu lázeňskou kúru, při které absolvuje několik ozdravných koupelí s přísadami pro zdravý a lesklý vlas a následně jej zdarma dopravíme zpátky k vám. Koberec se vám vrátí vyvoněný, čistý, beze skvrn a bakterií. Metrážové koberce čistíme u vás doma. 

Podívejte se na možnost profesionálního čištění  Zhlédněte nabídku čistících prostředků 

Další články z kategorie Aladinův rádce

Průvodce kusovými koberci. Jak vybrat ten pravý?

Průvodce kusovými koberci. Jak vybrat ten pravý?

Koberec má v interiéru svou velkou úlohu: dokáže vhodně doplnit vybavení místnosti, stane se nosným dekorativním prvkem, vymezí prostor pro zábavu a vnese do prostoru rovnováhu.
Číst více
Ušetřete až několik tisíc ročně za topení. Kupte si koberec

Ušetřete až několik tisíc ročně za topení. Kupte si koberec

Věděli jste, že můžete ušetřit až několik tisíc ročně za náklady na topení koupí vhodného koberce?
Číst více
Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Pro alergiky je prostředí domova klíčovým faktorem pro zdraví a pohodu. Výběr správné podlahy může mít vliv na kvalitu vzduchu v místnosti a na množství alergických reakcí. Přečtěte si náš článek.
Číst více