💣 BLACK FRIDAY! Kód: BF2023 zvýší slevu o 15% na kusové koberce a další. Jen do dnešní půlnoci!

Jak vybrat kusový koberec?Sháníte nový koberec a hledáte vodítko, podle čeho ho vybrat? Připravili jsme pro vás tento stručný manuál, který vám pomůže vybrat si koberec snů (možná i létající)!
V prvé řadě je potřeba si rozmyslet, do jaké místnosti koberec chci, protože to mi předurčí, jaký typ vybrat. Naše nejčastější možnosti:


Chci koberec do obýváku:

Obývák je místnost, která je většinou docela zatěžovaná, ale také pokoj, kde si chcete dopřát komfortní podlahu. Proto bychom vám doporučili koberec střižený, nikoli smyčkový, klidně s delším vlasem, ale z odolnějších materiálů, jako je polyamid nebo polyester. Pozor – Aladin varuje – ne všechny koberce s delším vlasem jsou měkoučké. Zejména ty levnější mají nižší hustotu vláken a jsou na dotek hrubší, takže sice můžete při nákupu ušetřit, ale ne vždy si na něm budete připadat jako na obláčku, občas si spíše vzpomenete na chůzi bosou nohou po trávníku.

Designový tip: V poslední době je trend mít v obýváku dřevěnou podlahu a na ní položen pod konferenčním stolkem kusový koberec, který se bude skvěle vyjímat a barevně podtrhne design Vaší místnosti. Bude sice menší, ale přesto se bude jednat o dominantu v místnosti, kterou můžete podpořit dalšími doplňky, jako jsou polštářky, vázy, závěsy apod.

Zobrazit koberce do obýváku

Koberce do obýváku


Chci koberec do ložnice:

Ložnice je prostor, kde se můžete hodně kobercově vyřádit. Protože se jedná o nejméně zatěžovanou místnost v bytě, můžete si zde opravdu dopřát velkého komfortu ve formě opravdu příjemného koberce. Naskýtá se zde více variant – např. si můžete koupit 2 menší běhounky na každou stranu postele, do které se Vám krásně zaboří chodidla, jen co ráno vstanete. Nebo můžete ložnici řešit větším kusovým kobercem, který bude částečně zasunut pod postelí a bude jí přesahovat. Do ložnice určitě doporučujeme mírnější a zemitější barvy, které mají uklidňující účinek jako např. hnědá, béžová, šedá, ale výborně se vyjímá i hluboká modrá, starorůžová nebo zelená. Koberec Vám tak může zaručit bezvadný komfort a působit na Vás uklidňujícím dojmem – zkrátka dvě mouchy jednou ranou :)

Zobrazit koberce do ložnice
Chci koberec do kuchyně / na chodbu:

Tak v tomto případě doporučujeme, aby praktičnost a jednoduchost zvítězila. V jídelně a v předsíni koberci neustále hrozí znečištění jídlem nebo špinavou obuví. Proto dejte na naši radu a používejte koberce s nízkým vlasem, které jsou praktické na údržbu, a drobky či nečistoty lze jednoduše uklidit. Ideální je vlas do výše jednoho centimetru. Velmi vhodné jsou např. bezvlasé koberce typu bouclé, které lze snadno čistit i mokrou cestou, navíc velmi rychle schnou. Tyto koberce toho nejvíce vydrží, nejsnáze se udržují a jsou zároveň – tramtadadá – i nejlevnější, takže co víc si přát? Můžete je snadno vyklepat, zamést, anebo se na nich proletět. Ne pardon, ten poslední bod platil pouze pro Aladina. Hledáte-li metrážový koberec, poohlédněte se po smyčkovém a co nejodolnějším typu. Odolnost poznáte podle zátěžové třídy (21 nejnižší, 23 nejvyšší). Do zmíněných místností hledejte minimálně zátěž 22.

Zobrazit koberce na chodbu
Chci koberec do dětského pokoje:

Do dětského pokoje se nemusíme bát barev a můžeme popustit uzdu fantasii trochu více. Ideální do dětského pokoje jsou proto koberce na hraní, které plní jak praktickou, tak zábavnou funkci a děti si s nimi vyhrají. Často se také do pokojíčků umísťují koberce na hraní s motivy silnic, které je potřeba mít nízké a hladké, aby po nich hračky dobře jezdily. To ostatně neplatí jen o silnicích, ale i o mnohých dalších motivech koberců. Zvláště u menších dětí se snažíme minimalizovat délku vlasu jak za účelem lepšího hraní, tak za účelem praktičnosti. Jak někteří známe ze zkušenosti – děti si často nelámou moc s čistotou hlavu a na koberec se něco vylije, nebo se umaže raz dva. Koberce s krátkým vlasem nebo koberce smyčkové se čistí obecně mnohem snáz než koberce s dlouhým vlasem. Když nám však děti trochu povyrostou a riziko znečištění se trochu sníží, tak pak může nastat dobrá doba si dopřát pravou měkkost a pohodlí. V této fázi již můžeme pořídit koberec s trochu vyšším vlasem, protože je velmi příjemné na takových kobercích ležet a procházet se.

Zobrazit koberce do dětského pokojíčku
A co domácí mazlíčci?

Pokud doma máte něco milého a chlupatého, doporučujeme slevit z nároků komfortu, a orientovat se trochu více na praktičnost. V tomto případě je dobré zvážit použití více melírovaných barev, kde se chloupky našeho mazlíčka lépe ztratí. Rovněž vlas nemusí být tak vysoký, protože platí známý Aladinův zákon – čím nižší chlup, tím míň mě pruď. Neboli na nižším vlasu se nenachytá tolik nečistot a je praktičtější. Máte-li doma prasátko nebo zvíře, které se mu čistotou podobá, platí tato poučka dvojnásob. :)

Zobrazit koberce pro domácí mazlíčkyPřečtěte si o kobercových materiálech. Zhlédněte nabídku koberců dle místností  

Další články z kategorie Aladinův rádce

Ušetřete až několik tisíc ročně za topení. Kupte si koberec

Ušetřete až několik tisíc ročně za topení. Kupte si koberec

Věděli jste, že můžete ušetřit až několik tisíc ročně za náklady na topení koupí vhodného koberce?
Číst více
Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Které podlahové krytiny jsou vhodné pro alergiky?

Pro alergiky je prostředí domova klíčovým faktorem pro zdraví a pohodu. Výběr správné podlahy může mít vliv na kvalitu vzduchu v místnosti a na množství alergických reakcí. Přečtěte si náš článek.
Číst více
Protiskluzová úprava koberců

Protiskluzová úprava koberců - jen u nás!

Udržet koberec na jednom místě, bez toho, aniž byste jej museli zatěžovat nábytkem, bývá občas nadlidský úkol. Poradíme vám, jak na to!
Číst více