🍀 Komu se nelení, tomu se zelení. Na všechny UMĚLÉ TRÁVY využijte slevu 15 % s kódem TRAVA15

Koberec jako dominanta pokoje - jak jej udržovat?

Koberec jako dominanta pokoje


Koberce tvoří nedílnou součást našeho bydlení. I když bývají v moderních domácnostech často nahrazovány moderními podlahovými krytinami, tak i přesto z našich domovů jen tak nevymizí.

A není divu, koberce totiž nabízejí celou řadu výhod. Mají funkci praktickou, ale i dekorační. Celý prostor zútulňují, jsou příjemné na dotek a zároveň fungují jako tepelná izolace. Zatoužíte-li po změně, snadno je vyměníte, což se u plovoucí podlahy nedá udělat tak snadno.

Aby koberec plnil svoji funkci a vypadal udržovaně, je potřeba se o něj řádně starat a čistit ho.

Naprostou nezbytností, kterou bude koberec pravidelně vyžadovat je vysávání. K tomu, aby bylo vysávání efektivní, potřebujete kvalitní podlahový vysavač, který bude odpovídat typu podlah, které v domácnosti máte. Každý podlahový vysavač je jinak vybavený a určený pro jiné typy podlah. Pro koberce s vyšším vláknem je vhodné zvolit vysavač vybavený turbokartáčem, který koberec zároveň „učeše“ a koberec vypadá stále jako nový. Převažují-li ve Vaší domácnosti koberce s nízkým vláknem, pravděpodobně Vám bude vyhovovat ten se základní podlahovou hubicí. Pro tvrdé podlahy, jako je dlažba a plovoucí podlaha, je pak nejlepší volbou vysavač vybavený hubicí na tvrdé podlahy.

Vysavače dnes bývají vybaveny vysokým stupněm filtrace, kdy zpátky do vysátého prostoru jde vzduch čistější, než ten, který jste vysáli.

 

Sáčkový nebo bezsáčkový?

 

Každý z nás už se pravděpodobně někdy setkal se sáčkovým vysavačem, který patří mezi tradiční vybavení domácnosti. Takový vysavač je vybavený určitým typem sáčku s předem daným objemem. Sáček je schovaný uvnitř vysavače a dá o sobě vědět ve chvíli, kdy vysavač začíná ztrácet na výkonu. Nejpozději v tuto dobu nastává správný čas na výměnu prachového sáčku.

Možná Vás napadá, že v takovém sáčku se hromadí roztoči a nečistoty. Ano, je to pravda. Sáček se nemění po každém vysávání, ale až když je zaplněný. Pokud Vám toto řešení nevyhovuje, ať z hygienických důvodů nebo z nutnosti kupovat náhradní prachové sáčky, pak můžete sáhnout po bezsáčkovém vysavači. Ty jsou tradičně vybaveny speciální a omyvatelnou nádobou. Při vysávání se chová stejně jako vysavač sáčkový, místo do sáčku však vysáváte do nádoby. Tu je po skončení vysávání potřeba vysypat a vyčistit. Nečistot se tak zbavíte hned a trvale. Bezsáčkové vysavače jsou oblíbené zejména v domácnostech, kde je alergik.

 

Velmi oblíbenými se v poslední době stávají i tyčové vysavače, jsou velmi skladné a oblíbené zejména u menších domácností. Snadno je postavíte do rohu, kde nikomu a ničemu nepřekážejí a jsou připraveni na další vysávací akci. Jejich hlavní předností je však i to, že se při vysávání nemusíte ohýbat. U akumulátorových modelů se můžete setkat s provedením 2 v 1, kdy vysavač můžete používat klasicky na podlahy nebo jako ruční vysavač například na vysátí drobků ze sedací soupravy.