Ušetřete až několik tisíc ročně za topení koupí koberce


Pro koho je tento článek? 

Pro každého, kdo chce ušetřit výdaje za teplo a nemá podlahové vytápění. Pokud ho máte, tento článek není pro Vás. Místo toho Vám doporučujeme tenké koberce nebo pvc podlahy, kterými teplo z podlahy snadno prostoupí.

Kolik se dá ušetřit? 

Určitě je vhodné se jako první zaměřit na teplotu vytápění: podle doporučení Světové zdravotnické asociace je ideální teplota v jednotlivých místnostech pro zdravé dospělé osoby mezi osmnácti a dvaceti stupni, přičemž vyšší teplota se týká obývacích pokojů, kde lidé tráví nejvíce času, a nižší třeba ložnice.

Každý stupeň dolů znamená úsporu zhruba šest procent, takže třeba u rodinného domu snížení teploty o tři stupně Celsia snižuje spotřebu až o 3,90 megawatthodin (MWh) ročně, což může v dnešních cenách znamenat roční úsporu více než 40 tisíc korun. I v bytě můžete pozorovat úsporu mezi 10-20 tisíci korunami ročně. Stejnou úsporu lze dosáhnout umístěním vhodného koberce, protože i když bude teplota o 3°C nižší, pocitově budete vnímat teplotu stejnou tím, že koberec na dotyk působí mnohem teplejším dojmem než podlaha. 

Jaký koberec Vám nejvíce ušetří?

Huňaté koberce zútulní váš domov a zároveň sníží účet za vytápění. Když máte nohy v teple, je vám příjemně i po těle a můžete méně topit. Silné nebo chlupaté koberce skvěle izolují teplo a pomáhají udržet tepelný komfort v domácnosti. Díky izolačním vlastnostem koberců odchází podlahou méně tepla než v případě tvrdých chladných krytin, jako je například dlažba. Pokud podlahu pokryjete kobercem, můžete termostat snížit bez problémů o 3-5°C, aniž byste pocitově poznali jakoukoliv změnu teploty. To znamená úspory v řádech až desítek tisíc korun za jednu topnou sezónu.

Koberec a od nohou je teplo

Koberec s dlouhým vlasem, kterému se říká shaggy, může ušetřit až několik tisíc ročně, 5-10% z celkových výdajů za topení není žádná výjimka. Čím větší zima venku panuje, tím více vám koberec ušetří. Jsou to pak jednoduché počty. Investice do huňatého koberce se vám rychle vrátí a posléze už jen šetříte.

Chlupatý koberec působí jako tepelná bariéra mezi studenou a tvrdou zemí a vašimi chodidly. Už naše prababičky přitom věděly, že pokud je teplo od nohou, je teplo i po těle. Nohy v teple také znamenají prevenci nachlazení, což se v chřipkovém období, které se kryje s topnou sezónou, rozhodně hodí. 


Úsporné huňaté koberce

Smysluplnost koberců v interiéru potvrzují i výzkumy. Spolu s tím, jak jdou ceny energií nahoru, se lidé stále více zajímají, jak snížit svoji spotřebu. Například výzkumné pracoviště ETG v Německu, které hlídá kvalitu koberců, potvrdilo, že s nimi lze ušetřit. Silné koberce jsou hospodárnější než tvrdé podlahy.  

Je to logické. Pokud se projdete bosou nohou po plovoucí podlaze nebo dlažbě, ucítíte chlad. Teplo odtéká směrem ke krytině. Koberce ale mají opačný efekt a tepelný tok snižují. Proto s kobercem cítíte mnohem vyšší tepelný komfort při stejné teplotě místnosti – je vám příjemněji a nemusíte tolik topit. 

Pro nejlepší tepelnou izolaci hledejte u koberců tyto vlastnosti: 

  • Výška vlasu (čím vyšší, tím lepší)
  • Hustota vlasu (čím vyšší, tím lepší)
  • Podklad Filc (u metrážních koberců)

V místnosti, kde podlahu po celé délce pokrývá koberec, se snadněji dosahuje tepelné pohody i při nižší teplotě. Účinné jsou ale i kusové koberce, které položíte například k sedacím soupravám, křeslu, použijete je jako předložku před postel nebo k pracovnímu stolu.
Vlna reguluje mikroklima

Huňaté koberce shaggy slouží především jako šikovné a designové prvky, které zvyšují tepelný komfort. Pokud ale v místnosti řešíte i nevyhovující mikroklima, je vhodnou volbou vlněný koberec, který dokáže regulovat vlhkost v místnosti.

Znamená to, že pokud je ve vzduchu příliš vlhkosti, koberec ji pohltí, a pokud je v interiéru naopak suchý vzduch, vlhkost zase uvolní. Protože je vlna přírodní materiál, perfektně se s tím vyrovná a vám se bude mnohem lépe dýchat.


Ještě váháte, zda je koberec tou správnou volbou? Kromě úspory tepla vám pomůže také:

  • zútulnit interiér,
  • zlepšit akustiku v místnosti,
  • snížit hluk při chůzi,
  • zvýšit bezpečnost.

Koukněte na koberce s kterými ušetříte za teplo

Další články

Koberce pro děti, aneb jak vybrat ten nejlepší

Koberce pro děti, aneb jak vybrat ten nejlepší

Zvolte takový kousek, který bude přímo pro obyvatele pokoje, zútulní interiér a zároveň bude praktický.
Co má metrážový koberec zespoda? I na tom záleží!

Co má metrážový koberec zespoda? I na tom záleží!

Chcete-li aby vám metrážový koberec, do kterého jste se rozhodli investovat, vydržel co nejdéle, měli byste se zaměřit nejen nato, jaký má vlas a barvu, ale i na jeho spodní část. Rozhodující v této problematice je kritérium, kam budete koberec instalovat.
Jak zvolit správnou velikost kusového koberce?

Jak zvolit správnou velikost kusového koberce?

Váháte, jakou velikost koberce vybrat, anebo již koberec máte a přemýšlíte, jak ho umístit? Projděte si tento jednoduchý návod pro jednotlivé místnosti.