🍀 Posečte ceny umělých trav s kódem TRAVA. Výprodej trav a slevy až 28 %.

Umělá tráva: nejčastější otázky a odpovědi

umělý trávník - otázky a odpovědiumělý trávník - otázky a odpovědi

Umělá tráva: Jak se udržuje, co všechno vydrží a jak je to s instalací?

Pokud už máte dost každoročně spáleného trávníku, sezónních pylových alergií a sekání trávy od jara do podzimu, možná Vás nadchne myšlenka umělého trávníku. Protože zatím ne každý má s podobným materiálem zkušenosti, sepsali jsme pro Vás nejčastější dotazy a odpovědi na ně.


Co je to umělý travní koberec a kde se používá?
Umělá trávník je speciální typ koberce, který je určen na venkovní i vnitřní použití a snaží se co nejvěrněji imitovat skutečnou trávu. 

Jaké jsou výhody umělé trávy? 

 • Nemusíte jí sekat.
 • Vypadá dobře.
 • Snadno se udržuje.
 • Není ovlivněna nepříznivým počasím.
 • Můžete ji nechat položenou i v zimě.


Kam všude se hodí umělá tráva?
Mezi nejčastější použití umělé trávy nalezneme např. tato místa: 

 • Na terasu.
 • Okolo bazénu nebo pod bazén.
 • Na balkon.
 • Na zahradu.
 • Pod dětské hřiště.
 • Dekorativní účely (reklamní výlohy, obchodní domy, veletrhy).
 • Zahrádky restaurací.
 • Podklad do klece pro zvířátko, a mnohé další...

Vydrží umělý travní koberec celou sezonu venku?
Jasná věc, k tomu byl stvořen. Umělým travám nevadí vedro, mráz, voda, vlhko, sníh, slunce, prostě jsou velmi odolné proti všem povětrnostním vlivům. Dejte si jen pozor na tvorbu zmrzlých louží na trávníku, protože roztahující se led by mohl trávu poškodit. Tomu zamezíte vyrovnáním povrchu před položením trávy.

Mohu si objednat libovolný rozměr trávy na míru? 
Zkráceně ano můžete. Trávy se většinou vyrábí ve 2 a 4 metrové roli. Délka trávy je libovolná a pokud si budete přát šířku role zúžit, tak to pro Vás rádi uděláme bez poplatku a zbytek Vám zdarma můžeme přibalit. U každé trávy si můžete zadat libovolný rozměr a ihned se zobrazí odpovídající cena. 

Tvoří se na trávníku louže?
Jak je zmíněno výše, standardně ne, protože voda trávou proteče. Důležité ale je, před položením trávy vyrovnat terén, zvláště pokud chcete trávu položit na pevný povrch. Pokud to neuděláte a voda pod travním kobercem nebude mít kam odtéci, zejména v zimě hrozí riziko zamrzávání vznikajících kaluží, které by mohly trávu poškodit.

Vyšisuje travní koberec?
Většina travních koberců má UV filtr, který zamezuje vyšisování. Pozor ale u těch nejlevnějších trav, tam UV filtr nemusí být standardem.

Neslehne po čase vlákno umělé trávy?
U trav s nízkým vlasem nebo vpichovaných slehnutí nehrozí. U trav s vyšším vlasem záleží na hustotě trávy a na zátěži. Obecně platí, že čím lepší tráva, tím má vyšší hustotu vlasu, která způsobí to, že vlas zůstane narovnaný. Aby Vám vlas neslehnul doporučujeme do trávy nasypat vrstvu křemičitého písku a rovnoměrně ji rozprostřít. Tato vrstva vyplní prázdná místa mezi vlákny, a vlas tak nebude mít takovou tendenci si lehat. 

Jak se umělý trávník čistí?
Snadno. Na velkých plochách je umělá tráva samočistící, nemusíte o ni nijak zvlášť pečovat. Pokud však budete chtít, můžete použít vysavač, vysokotlaký čistič, hrábě, hadici s vodou, fén na listí nebo jakýkoli jiný nástroj, záleží na Vaší fantazii.

Co jsou to nopy na rubové straně umělých travních koberců a k čemu slouží?
Nopy se objevují především u levnějších travních koberců. Jedná se o malé "nožičky" na rubové straně koberce, které mají za úkol zvednout trávu ze země, aby pod ní mohla odtékat voda. Efekt je patrný zejména pokud je trávník položen na pevném povrchu (beton, dřevo apod.). Lepší travní koberce obvykle nopy nemají, ale stejnou funkci plné perforovaná rubová strana, skrz kterou je protkán vlas, který rovněž trávu nadzvedává od země.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými travními koberci?
Syntetické trávy bych rozdělil do dvou kategorií. První obsahuje levnější typy, jejichž cílem není vypadat realisticky, ale poskytnout za výhodnou cenu odolný venkovní koberec, který lze snadno čistit. Druhá kategorie obsahuje travní koberce, které se snaží poskytnout maximální estetický zážitek a vizuálně se co nejvíce přiblížit skutečné trávě, být co nejvíce realistické. Odolnost trav z druhé skupiny je obvykle velmi podobná, nicméně jednotlivé řady se liší gramáží, hustotou a délkou vlasu. Čím delší a hustější vlas, tím je tráva komfortnější (zejména při chůzi na boso), tím je také vyšší gramáž a s tím souvisí i vyšší cena.

Jak se umělá tráva instaluje? Zvládnu to svépomocí?
Zvládl jsem to já u nás na prodejně, takže to určitě zvládnete taky. Při instalaci na pevný povrch si vystačíte s odlamovacím nožem a oboustrannou lepící páskou. Trávu rozrolujete, podél stěn uříznete a podlepíte páskou. Pokud se chystáte trávu položit na měkký povrch jako je písek, hlína apod., nejprve je důležité vyrovnat terén. Poté na něj nasypte písek nebo štěrk, položte paropropustnou geotextílii a na ní položte trávník. K přichycení trávy k zemi se používají jednoduché kovové kolíky, které seženete v každém hobbymarketu. V případě instalace více kusů trávy vedle sebe dejte pozor, abyste každý kus instalovali stejným směrem. Pokud jeden kus otočíte o 90 nebo 180 stupňů, opticky může vypadat, že má jinou barvu. Více informací naleznete v článku Jak položit umělou trávu. Budete-li potřebovat poradit, nebojte se a napište nebo zavolejte.

Proč existují různé výšky vlasu? 
Výška vlasu nám určuje měkkost trávy. Obecně platí, že čím vyšší je vlas, tak tím je tráva měkčí a příjemnější na došlap a také tím vypadá realističtěji. Trávy s nízkým nebo vpichovaným vlasem jsou na druhou stranu snazší na údržbu a levnější

Existuje riziko odřenin nebo popálenin např. u dětí při kontaktu s trávou? 
Tráva se v těchto ohledech chová velice podobně jako např. koberec - tzn. např. při pádu dítěte nebo uklouznutí zde teoreticky může dojít k odřeninám, ale riziko zde není větší než u podobných povrchů. Záleží zde i na tom, jakou trávu si vyberete - pokud chcete minimalizovat toto riziko, tak doporučujeme zakoupení měkčí trávy s vyšším vlasem a vyšší hustotou. 

Může na umělém trávníku parkovat automobil?
Ano. Tráva je dostatečně odolná. Nedoporučujeme to jen v případě těch nejlevnějších typů, jako je Sporting, WembleyAscot apod.

Jaká je životnost umělé trávy a jaká je záruka?
Životnost umělé trávy závisí na typu, který si vyberete a také na zátěži při používání. Při dobrém zacházení i nejlevnější tráva může vydržet několik let v dobrém stavu a kvalitnější trávy vydrží i desetiletí. U nejlevnější trávy je hlavní riziko barva, která může zejména při nasvícení sluncem zesvětlat. U všech ostatních trav, zejména u těch dražší k tomuto problému nedochází z důvodu zesílené barevné stálosti. Na všechny trávy Vám zdarma poskytujeme prodlouženou záruku na 3 roky.

Je umělý trávník vhodný jako podložka pod bazén?
No jasně, nejčastěji se používá travní koberec Sporting, který pro tyto účely nabízíme i v kruhovém provedení.

Může krtek poškodit nebo zničit travní koberec?
Nikoliv, vzhledem k tomu, že se jedná o syntetický materiál s utvrzenou podkladovou vrstvou, tak se tímto materiálem krtek neprokouše. Navíc umělá tráva není nic, co by krtkovi chutnalo.

Co se stane, když na trávu upustím cigaretu? 
Kouření na trávě není doporučeno, přesto pokud Vám náhodou spadne nedopalek, nehrozí to, že by od něj tráva chytla. Jediné, co se může stát je mírné poškození vláken okolo zdroje tepla. 


Jak správně vybrat umělou trávu - video návod:
Jak položit umělou trávu?

Jaké umělé trávy najdete v našem sortimentu?


Podívejte se na všechny travní koberce

Další články z kategorie Umělé trávy

Jak pečovat o umělou trávu?

Jak pečovat o umělou trávu?

Travní koberce jsou tak nenáročné a zároveň tak pohodlné, že se okamžitě stanou vašimi favority. Přečtěte si, jak o umělou trávu pečovat.
Číst více
INSPIRUJTE SE: Podívejte se na využití umělé trávy

INSPIRUJTE SE: Podívejte se na využití umělé trávy

Kde všude lze použít travní koberec? Díky snadné údržbě nabízí neomezené možnosti. Podívejte se na ukázky instalace umělé trávy.
Číst více
NÁVOD: Jak položit umělý trávník?

Jak položit umělý trávník?

Máme zde rady, jak celou akci s travním kobercem zvládnout s vlastní pomocí. Stačí šikovné ruce, trocha odvahy a předzahrádka nebo plácek za domem se budou zelenat v cuku letu.
Číst více