🍀 Posečte ceny umělých trav s kódem TRAVA. Výprodej trav a slevy až 28 %.

Jak položit umělý trávník?


Travní koberec už dávno nemusí vypadat jako z umělé hmoty, výběr je široký, a je jen otázkou, který vám padne do oka.

Máme zde rady, jak celou akci s travním kobercem zvládnout s vlastní pomocí. Stačí šikovné ruce, trocha odvahy a předzahrádka nebo plácek za domem se budou zelenat v cuku letu.


Pár rad ještě, než začnete

Jak se říká “dvakrát měř, jednou řež”, proto sáhněte po metru a vše si pečlivě rozvrhněte. Máte strach, že vám někde bude kus nového trávníku přečnívat? Vždycky je lepší, když něco zbyde, než když chybí. Nejlepší způsob, jak si být jistý vyměřenou plochou je udělat si náčrt, tak aspoň zjistíte přesný tvar pozemku a promyslíte, jak se dá ladně s travním kobercem před váš dům přistát. V případě, že na pozemek potřebujete umístit travní koberec skládající se z více kusů, musíte všechny kusy položit ve stejném směru. Na toto je důležité myslet již při objednání, abyste si nechali nařezat kusy z role tak, aby vlas směřoval stejným směrem. Myslete i na počasí, to vám může plány trochu zkomplikovat – nemělo by být méně než 10 °C a trávu nikdy nepokládejte za deště.

Pokládka trávy na měkký povrch

Pokud pokládáte na měkký povrch, tedy např. hlínu nebo zeminu, je třeba povrch co nejlépe vyhladit a urovnat (je vhodné použít např. štěrk a písek). Pokud má tráva možnost s nopy nebo bez nopů, tak můžete zvolit tu bez nopů, protože voda trávou proteče a vsákne se do země. Po vyhlazení a udusání povrchu ještě než položíte trávu, tak pod ní natáhněte pod celým povrchem geotextilii a rovnoměrně jí napněte. Geotextilii je možné ukotvit kolíky nebo skobami. Na napnutou geotextilii položte umělou trávu a dobře jí zatěžkejte, aby přilnula k povrchu pod ní. Trávu se snažte mít co nejvíce napnutou a pro ukotvení trávy opět použijte kolíky, které je nutné dát do všech rohů a v případě větší plochy se doporučuje umísťovat kolík po každých 50 cm. Kolíky zatlučte co nejvíc do země, aby nevyčnívaly a někdo o ně nezakopl. 

Pokládka trávy na tvrdý povrch 

Tvrdým povrchem je myšleno např. dlažba, beton, asfalt apod. Pokud kupujete základnější trávu, která se dělí dle podkladu na "s nopy" nebo "bez nopů", tak určitě zvolte tu s nopy. Nopy totiž udrží trávu ve vzduchu tak, aby vznikl prostor mezi samotnou trávou a podkladem a mohla tak protéct voda, která se pak nebude držet v trávě. V případě trav vyšších kvalit je podklad trávy univerzální (jen jeden typ) a není třeba nopy vůbec řešit. 

Před samotnou pokládkou nezapomeňte plochu důkladně vyčistit od všech nečistot. Tráva bude mít největší výdrž na povrchu, který je co nejvíce rovný a bez hrbolků. Nejprve trávu podlepte speciální páskou pro spojování trav (je uzpůsobená i na ven). Ekonomická varianta, pokud pokládáte v interiéru, je použít klasickou oboustrannou pásku  pozor tato páska není v žádném případě určená pro vnější použití a nemá takový efekt jako speciální páska pro trávy. Trávu podlepte páskou po celém jejím obvodu, doporučujeme podlepit i spojovacími pruhy mezi okraji ve vzdálenosti cca 1 metr od sebe, aby tráva opravdu dobře držela. 

Pokud spojujete více kusů trávy, myslete na to, aby vlas trávy směřoval stejným směrem. V místě, kde se kusy trávy budou spojovat, doporučujeme podlepit páskou na každé straně v šíři cca 10 cm. Celkově by tedy pruh měl mít 20 cm, minimálně však 15 cm. Na tuto oboustrannou pásku položte těsně vedle sebe 2 kusy trávy a po položení zatěžkejte, aby tráva dobře přilnula. U trav s delším vlasem by měl vlas překrýt spoj tak, že nebude vůbec vidět.  

Pro nejpevnější zafixování trávy je možné použít místo pásky i dvousložkové lepidlo. Zde však musíme upozornit, že po nalepení bude tráva držet jak přibitá, což je výborné do té doby, než ji budete potřebovat strhnout. Tím, jak je lepidlo účinné může být složitější likvidace, která v extrémních případech může poškodit i podklad pod trávou. Pokud uvažujete umístit trávu dlouhodobě, tak nalepení může být to pravé řešení. 

Anglický trávník

Výřezy a zužování trávy

Aby vás trávník do budoucna netrápil a nedělal vrásky, nechte mu chvíli čas se aklimatizovat. Klidně ho přes noc natáhněte na místo určení a dejte mu prostor zvyknout si na místní podmínky. Buďte během instalace opatrní a dbejte na to, aby se koberec zbytečně nepřehýbal a nelámal, nemá to rád. Na ořezávání do finálního tvaru se můžete pustit hned, ale klidně i v úplném závěru procesu pokládky. Jak jsme psali na začátku - vždy je lepší vzít spíše více trávy, než méně. Výřezy v trávě (např. dle stěny nebo výčnělků) doporučujeme dělat vždy přímo na místě dle konkrétních objektů. Pro seříznutí jakékoliv trávy Vám postačí klasický kobercový nůž. Řezání větších ploch trávy provádějte obrácením trávy podkladem nahoru a nožem řežte seshora do podkladu.


Tak, a to je vše. Položit umělou trávu by pro každého šikovného kutila mělo být snadné. Těm, kteří s tím zkušenosti nemají doufáme, že tento návod alespoň poskytl představu, co a jak. Pokud k tématu máte jakékoliv dotazy, ptejte se nás na pokladky@mujkoberec.cz, kde Vám rádi odpovíme. 

Pokud i přesto budete chtít s pokládkou pomoct, můžete si ihned spočíst odhadovanou cenu v našem konfigurátoru pokládek

Zobrazit kompletní nabídku umělých trav  

Video - jak si vybrat venkovní koberec
Zhlédněte, na kolik by Vás přišla profesionální pokládka Zobrazit kompletní nabídku umělých trav  

Další články z kategorie Umělé trávy

Jak pečovat o umělou trávu?

Jak pečovat o umělou trávu?

Travní koberce jsou tak nenáročné a zároveň tak pohodlné, že se okamžitě stanou vašimi favority. Přečtěte si, jak o umělou trávu pečovat.
Číst více
INSPIRUJTE SE: Podívejte se na využití umělé trávy

INSPIRUJTE SE: Podívejte se na využití umělé trávy

Kde všude lze použít travní koberec? Díky snadné údržbě nabízí neomezené možnosti. Podívejte se na ukázky instalace umělé trávy.
Číst více
Umělá tráva: nejčastější otázky a odpovědi

Umělá tráva: nejčastější otázky a odpovědi

Nemáte zkušenosti s umělou trávou a máte řadu otázek? Známe odpovědi. Přečtěte si náš článek.
Číst více