umělý trávník - otázky a odpovědi
Umělá tráva: Jak se udržuje, co všechno vydrží a jak je to s instalací?

Pokud už máte dost každoročně spáleného trávníku, sezónních pylových alergií a sekání trávy od jara do podzimu, možná Vás nadchne myšlenka umělého trávníku. Protože zatím ne každý má s podobným materiálem zkušenosti, sepsali jsme pro Vás nejčastější dotazy a odpovědi na ně.


Co je to umělý travní koberec a kde se používá?
Aladinova odpověď: Umělá trávník je vlastně speciální typ koberce, který je určen na venkovní i vnitřní použití a snaží se co nejvěrněji imitovat skutečnou trávu. Travní koberec můžete položit na balkon či terasu, ale můžete s ním také pokrýt celou zahradu. Velmi částé použití je také na zahrádkách restaurací nebo v okolí bazénu.

Vydrží umělý travní koberec celou sezonu venku?
Aladinova odpověď: Jasná věc, k tomu byl stvořen. Umělým travám nevadí vedro, mráz, voda, vlhko, sníh, slunce, prostě jsou velmi odolné proti všem povětrnostním vlivům. Dejte si jen pozor na tvorbu zmrzlých louží na trávníku, protože roztahující se led by mohl trávu poškodit. Tomu zamezíte vyrovnáním povrchu před položením trávy.

Tvoří se na trávníku louže?
Aladinova odpověď: Jak je zmíněno výše, standardně ne, protože voda trávou proteče. Důležité ale je, před položením trávy vyrovnat terén, zvláště pokud chcete trávu položit na pevný povrch. Pokud to neuděláte a voda pod travním koberecem nebude mít kam odtéci, zejména v zimě hrozí riziko zamrzávání vznikajících kaluží, které by mohly trávu poškodit.

Vyšisuje travní koberec?
Aladinova odpověď: Většina travních koberců má UV filtr, který zamezuje vyšisování. Pozor ale u těch nejlevnějších trav, tam UV filtr nemusí být standardem.

Jak se umělý trávník čistí?
Aladinova odpověď: Snadno. Na velkých plochách je umělá tráva samočistící, nemusíte o ni nijak zvlášť pečovat. Pokud však budete chtít, můžete použít vysavač, vysokotlaký čistič, hrábě, hadici s vodou, fén na listí nebo jakýkoli jiný nástroj, záleží na Vaší fantazii.

Co jsou to nopy na rubové straně umělých travních koberců a k čemu slouží?
Aladinova odpověď: Nopy se objevují především u levnějších travních koberců. Jedná se o malé "nožičky" na rubové straně koberce, které mají za úkol zvednout trávu ze země, aby pod ní mohla odtékat voda. Efekt je patrný zejména pokud je trávník položen na pevném povrchu (beton, dřevo apod.). Lepší travní koberce obvykle nopy nemají, ale stejnou funkci plné perforovaná rubová strana, skrz kterou je protkán vlas, který rovněž trávu nadzvedává od země.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými travními koberci?
Aladinova odpověďSyntetické trávy bych rozdělil do dvou kategorií. První obsahuje levnější typy, jejichž cílem není vypadat realisticky, ale poskytnout za výhodnou cenu odolný venkovní koberec, který lze snadno čistit. Druhá kategorie obsahuje travní koberce, které se snaží poskytnout maximální estetický zážitek a vizuálně se co nejvíce přiblížit skutečné trávě. Odolnost trav z druhé skupiny je obvykle velmi podobná, nicméně jednotlivé řady se liší gramáží, hustotou a délkou vlasu. Čím delší a hustější vlas, tím je tráva komfortnější (zejména při chůzi na boso), tím je také vyšší gramáž a s tím souvisí i vyšší cena.

Jak se umělá tráva instaluje? Zvládnu to svépomocí?
Aladinova odpověď: Zvládl jsem to já u nás na prodejně, takže to určitě zvládnete taky. Při instalaci na pevný povrch si vystačíte s odlamovacím nožem a oboustrannou lepící páskou. Trávu rozrolujete, podél stěn uříznete a podlepíte páskou. Pokud se chystáte trávu položit na měkký povrch jako je písek, hlína apod., nejprve je důležité vyrovnat terén. Poté na něj nasypte písek nebo štěrk, položte paropropustnou geotextílii a na ní položte trávník. K přichycení trávy k zemi se používají jednoduché kovové kolíky, které seženete v každém hobbymarketu. V případě instalace více kusů trávy vedle sebe dejte pozor, abyste každý kus instalovali stejným směrem. Pokud jeden kus otočíte o 90 nebo 180 stupňů, opticky může vypadat, že má jinou barvu. Více informací nalenete v článku Jak položit umělou trávu. Budete-li potřebovat poradit, nebojte se a napište nebo zavolejte.

Může na umělém trávníku parkovat automobil?
Aladinova odpověď: Ano. Tráva je dostatečně odolná. Nedoporučujeme to jen v případě těch nejlevnějších typů, jako je Sporting, GreenAscot apod.

Jaká je záruka na travní koberce?
Aladinova odpověď: Na všechny trávy Vám zdarma poskytujeme prodlouženou záruku na 3 roky.

Je umělý trávník vhodný jako podložka pod bazén?
Aladinova odpověď: No jasně, nejčastěji se používá travní koberec Sporting, který pro tyto účely nabízíme i v kruhovém provedení.Jak správně vybrat umělou trávu - video návod:

Podívejte se na nabídku všech travních koberců zde.