Vyzkoušejte si ZDARMA, jak by různé koberce a podlahy vypadaly ve Vašem pokoji v našem plánovači.

Art Deco v interiéru – vše, co potřebujete vědět o tomto okázalém stylu

Interiéry ve stylu Art Deco, představují krásu designu období 20. a 30. let 20. století, je to styl odvážný, bohatý a dekadentní. Existují dva způsoby, jak pojmout design domova ve stylu Art Deco: využít historické kořeny anebo si vybrat moderní ztvárnění. Samozřejmě, abyste ocenili to druhé, musíte nejprve pochopit to první.

Historie Art Deco

Art Deco, což je zkratka pro „arts décoratifs“, má kořeny ve Francii z počátku 20. století. V Americe styl vzkvétal ve 20. a 30. letech, v období války ale začal upadat a v 50. letech ho vystřídal moderní styl, který dnes nazýváme „retro styl“. Obecně je Art Deco kategorizován jako styl umění, interiérů, architektury a produktového designu, nejpopulárnější byl v éře mezi první a druhou světovou válkou. Designy této doby byly často definovány jednoduchým vzhledem – obecně složenými z jednoduchých linií a geometrických tvarů při dekorování – ale vyrobených z drahých materiálů.

Pokud jste se zamilovali do prostorů, jako vystřižených z filmu Velký Gatsby, bude tento styl to pravé pro Vás! Jeho moderní verze se navíc hodí do každého interiéru.

Interiér ve stylu Art Deco

Moderní interpretace Art Deco

Jako většina trendů interiérového designu, bývají vkus a zásady stylů proměnlivé a nejsou pro ně daná žádná přísná pravidla. V dnešní době, není příliš běžné zařizovat domovy, jako věrnou repliku interiérů ve stylu Art Deco. Místo toho se moderní designéři rozhodli zachytit ducha období Art Deco vypůjčením jednotlivých prvků a ztělesněním principů tohoto stylu, tedy nevázanosti, bohatství a jedinečnosti.

Moderní pojetí stylu Art Deco

Definujme důležité prvky interiérového designu ve stylu Art Deco

  • jednoduché, symetrické tvary
  • geometrické vzory pro dekorování; nejběžnějšími jsou: lichoběžníky, trojúhelníky, vzor cikcak, chevron a sluneční paprsky
  • bohaté materiálové palety, včetně: vzácných dřevin, lakovaných povrchů, mosazi, nerezové oceli a zlacení
  • použití vysoce kvalitního textilu na potahové látky a měkké koberce velkých rozměrů
  • okrasná svítidla, jako jsou lustry nebo svícny
  • výrazné dekorace - elegantní a luxusní zároveň


Duležitým prvkem jsou jednoduché a systematické tvary
Podívejte se všechny vzory koberců Abstract
 

Jaké jsou hlavní barvy ve stylu Art Deco?

Pokud se inspirujete tradičním Art Deco stylem z 20. let, využijte velmi výraznou barevnou paletu, vhodnými barvami jsou modrá, černá, zelená ale i odstíny tmavě červené či fialové. Výrazné barvy jsou doplněny neutrálnějšími odstíny, jako je béžová, krémová nebo lehce tlumená žlutá. Moderní interpretace Art Deco se mohou opřít o trochu minimalističtější barvy, ale často obsahují i zmíněné výrazné tóny.

V obou směrech nesmí chybět lesklý kov, zrcadlové povrchy, luxusní materiály a bohaté zdobení.

Vhodnými barvami stylu Art Deco jsou modrá, černá, zelená, ale i odstíny červené či fialové
Podívejte se všechny vzory koberců Moderno 

Typické materiály

Do stylu Art Deco vybírejte výrazné materiály s luxusním vzhledem, jakými jsou exotické dřeviny, perleťové zdobení, mramor, lesklý stříbrný nebo zlatý kov a kvalitní textilie. Na čalounění jsou kladeny vysoké nároky, použijte samet, či brokát, vyberte kvalitně zpracované zastínění oken z výrazných a bohatých látek. Podlahy by měly zdobit opulentní koberce s hustou vazbou, jemným a kvalitním vlasem. Vsaďte na výrazné vzory.

Interiér ve stylu Art Deco se vyznačuje luxusními materiály

Dekorace a doplňky v art deco stylu

V tomto stylu se zaměřte na dekorace s puncem luxusu, sáhněte po geometrických vzorech a zajímavých materiálech. Přivezte si originální doplňky z cest do exotických zemí.

Skvěle se hodí sametové polštářky, vzorované koberce i designové vázy nebo podnosy. Zrcadly dodáte prostoru hloubku a opticky jej zvětšíte, do váz naaranžujte řezané květiny a využijte tropicky vypadající pokojové rostliny.

Art Deco s puncem luxusu


Podívejte se na všechny kusové koberce

Další články z kategorie Inspirace a trendy

5 důvodů, proč byste měli znát jutové koberce

5 výhod jutových koberců: proč byste je měli zvážit pro svůj domov

Jutové koberce jsou čím dál tím populárnější volbou pro majitele domovů a designéry interiérů. Přečtěte si proč.
Poznejte glamour styl v interiéru

Luxusní interiér v glamour stylu

Okázalý, luxusní a smyslný – glamour interiér je pro opravdové požitkáře. Přečtěte si jak tohoto stylu dosáhnout.
Co jsou koberce Gabbeh a proč je musíte mít?

Náš nejoblíbenější kouzelný koberec: Gabbeh

Zapomeňte na chvilku na Aladina a jeho létající kouzelný koberec, protože dnešní hvězdou jsou koberce Gabbeh! Přečtěte si více o těchto mistrovských dílech.