Aladin radí: Jak položit umělý trávník? 

Mít domek a kolem anglický trávník? No kdo z nás by to nechtěl? Z dalekých krajin bájného Orientu přiletěl kobercový mág Aladin, tentokrát poradit všem, kteří touží po šťavnatém trávníku po celý rok. Travní koberec už dávno nemusí vypadat jako z umělé hmoty, výběr je široký, a je jen otázkou, který vám padne do oka.

Pokud si nejste jistí, zda instalaci travního koberce zvládnete, neváhejte zavolat odborníka na slovo vzatého, samotného Aladina. Máme ale rady i pro kutily, jak celou akci s travním kobercem zvládnout s vlastní pomocí. Stačí šikovné ruce, trocha odvahy a předzahrádka nebo plácek za domem se budou zelenat v cuku letu.

Koberec

Jak na anglický trávník? Pár rad ještě než začnete

Jak se říká “dvakrát měř, jednou řež”, proto sáhněte po metru a vše si pečlivě rozvrhněte. Máte strach, že vám někde bude kus nového trávníku přečnívat? Vždycky je lepší, když něco zbyde, než když chybí. Nejlepší způsob, jak si být jistý vyměřenou plochou je udělat si náčrt, tak aspoň zjistíte přesný tvar pozemku a promyslíte, jak se dá ladně s travním kobercem před váš dům přistát. V případě, že na pozemek potřebujete umístit větší kus trávníku z více rolí, musíte všechny kusy položit ve stejném směru. Aladin radí, postavit se proti přirozenému sklonu travních vláken. Myslete i na počasí, to vám může plány trochu zkomplikovat – nemělo by být méně než 10°C a
přehnané vlhko nebo déšť.

Video - jak si vybrat venkovní koberecVideo - jak správně položit umělý koberec (v angličtině)

Jak začít? Kvalitní podklad je klíčový

Než uložíte nový travní koberec na místo, kde bude odpočívat dalších několik let, vytrhejte veškerý plevel z jeho pelíšku. Odstraňte kamínky a nerovnosti, neleželo by se mu dobře a začal by se vlnit. Ani vám by se dobře nechodilo, mohlo by to i pěkně bolet! Podklad zarovnejte a zvažte jestli vám vadí sem tam nějaký přirozený sklon, nebo chcete dokonale hladký trávník – v takovém případě totiž na podklad položte ještě vrstvu cementu a písku. I když je to koberec travní, taky nemá rád mokro, a proto podklad pečlivě odvodněte či připravte odtokové drážky, které přebytečnou vodu svedou tam, kam patří.

Pelíšek pro nový trávník vykopejte do hloubky 5 – 15 cm nebo dokud nenarazíte na přirozeně stabilní podklad. Aby byl chráněn ze všech stran proti nástrahám, obložte vymezený prostor dřevěným rámem. Bude vaši skvostnou zahradu chránit proti hnilobě, plísni nebo vodě. A co víc? Anglický trávník dostane dokonalý střih a tvar, na který si netroufne žádný škůdce zvenčí.

Něco pro perfekcionisty

Žádná nerovnost nebo výmol u vás nemají šanci? Podložte trávník vrstvou cementu a písku v poměru 1:7, hmotu rovnoměrně rozprostřete, zarovnejte a nechte ztuhnout. Teprve potom bude vše připraveno pro návštěvníka ze země Zeleně a svěžesti aneb váš nový travní koberec. Dejte si načas s pokládkou, už jednou jsme upozorňovali, že žádnému koberci se neleží dobře v mokru nebo vlhku, proto dbejte na správné proschnutí podkladu.

Anglický trávník

V přirozenosti je krása

Nevadí se vám projít po zahradě, kde jsou mírné prohlubně nebo lehký sklon? Pak na závratné úpravy zapomeňte. Vykopanou jámu pro travní koberec vysypejte směsí hrubého štěrku a zeminy a pořádně vše udusejte vibrační deskou. Aby se k novému trávníku nedostaly plevel nebo plísně, dopřejte mu ještě jednu vrstvu jako základ z geotextilie nebo podobné fólie.

Pozor, jdeme do finále

Všechno je připraveno a stačí jen vybalovat jednu roli koberce za druhou? Pusťte se do toho! Aby vás trávník do budoucna netrápil a nedělal vrásky, nechte mu chvíli čas se aklimatizovat. Klidně ho přes noc natáhněte na místo určení a dejte mu prostor zvyknout si na místní podmínky. Nezapomeňte všechny role položit ve stejném směru, aby vám některé kusy nešly proti sobě. Buďte během instalace opatrní a dbejte na to, aby se koberec zbytečně nepřehýbal a nelámal, nemá to rád. Na ořezávání do finálního tvaru se můžete pustit hned, ale klidně i v úplném závěru procesu pokládky. Při ořezávání začněte s vnějšími okraji, které mírně přehněte a odřízněte ostrým nožem.

Dejte si záležet, aby všechno leželo, jak má

Potřebujete-li spojit více rolí koberce, položte je vedle sebe v bezprostřední vzdálenosti. Pod překryv nainstalujte lepící pásku a připravte si dvousložkové PU lepidlo. Dbejte na správný postup dle návodu, aby vše drželo a na váš zbrusu nový trávník nikde netáhlo nebo do něj nezatékalo. Lepidlo naneste v šířce 20 cm po celé délce švu na pásku pomocí ozubené stěrky v přiměřeném množství. Kdybyste použili příliš tlustou vrstvu, mohla by směs prosáknout kobercem a už by nevypadal tak hezky. Obě strany přeložte zpět a důkladně stlačte. Menší kousky nemusíte trápit lepidlem, stačí lepící páska a trocha síly – koberec k ní jednoduše přitlačíte.

Konec dobrý, všechno dobré

Vzpomínáte na ten dřevěný rám, který jsme dávali po celém obvodu zahrady? Teď nastal čas dát travnímu koberci pevné místo a ocelovými šrouby jej k rámu zakotvit. Jako alternativu lze použít obrubníky, ke kterým trávník přichytíte stejným způsobem. Máte-li malý kousek, kam nový trávník pokládáte, šrouby zavrtejte přímo do země. Pokud nemáte ostřiženy přebytečné kousky, udělejte to nyní. Pak už stačí zeleného parťáka před domem jenom pořádně vydrbat kartáčem nebo smetákem, aby vypadal k světu a dělal vám jen radost.