🍀 Komu se nelení, tomu se zelení. Na všechny UMĚLÉ TRÁVY využijte slevu 15 % s kódem TRAVA15

Podklad pod koberec - není podklad jako podklad aneb na co si dát u koberce pozor

Tak jako je nespočet druhů koberců, stejně tak existuje i rozmanitá škála podkladových vložek. A pokud chcete, aby se koberci ve vaší domácnosti líbilo, musíte mu jeho pelíšek dobře připravit. Jak na to? Požádali jsme o radu nejzkušenějšího odborníka – až z dalekého Orientu k nám zavítal Aladin, král koberců.

Existuje nepřeberné množství koberců samotných, ať už je dělíme podle materiálu, typu vlasu, jeho délky nebo struktury. Stejně rozmanitý je výběr mezi podkladovými podložkami, jenž mohou koberci vylepšit jeho užitné vlastnosti, ale i prodloužit životnost. Díky nim mohou být prostory domu či bytu příjemnější na došlap a lépe zvukově izolované ke spokojenosti sousedů.

Příprava je vždy důležitá

Aladinova první rada nás nabádá, abychom ještě před samotnou instalací popřemýšleli, zda není potřeba nějak pomoct samotné podlaze. Pro šťastné a dlouhé soužití s vaším kobercem budete potřebovat, aby se mu u vás doma líbilo – připravte mu tedy rovný, hladký a čistý podklad, kde se spokojeně uvelebí a nebude se chtít z místa ani hnout. Nechte jej, stejně tak i podkladový materiál, nejméně 24 hodin aklimatizovat a narovnat, předejdete tak otázce jak narovnat zvlněný koberec a dalším nepříjemnostem. Pak už nezbývá nic jiného, než se vrhnout do práce.

Univerzální řešení vám nedáme

Ne každá podkladová podložka se hodí obecně pod všechny typy koberců, a proto se při výběru zaměřte na řešení, které padne vám a vaší domácnost. Základní rozdíl je v použitých materiálech – na trhu můžeme najít jak syntetické tkaniny, tak základové pěny, přičemž obě mají svůj účel a nejsou vhodné univerzálně do všech prostor. Jedním z nejběžněji používaných materiálů je však syntetická juta, našli byste ji snad v každém interiéru, a to především díky její snadné aplikaci. Koberec s tímto podkladem, tzv. Action Back, lze instalovat technikou natahování, což v praxi znamená, že ho klasicky položíte a nemusíte řešit žádné přídavné lepení ani uchycení k podlahovému základu. Často používaná je i tkanina připomínající fleece, jedná se o hutný pletený materiál z textilních vláken, který perfektně izoluje hluk i teplo a zvyšuje odolnost koberce proti opotřebení.

Sázka na syntetické materiály

Pokud zvolíte koberec s podkladovou pěnou, určitě nešlápnete vedle. Přídavná vrstva, tzv. Foam back, je tvořena syntetickou pěnou, jenž zkvalitní a zpříjemní chůzi po koberci u vás doma a vy se tak budete při každém kroku cítit jako v bavlnce. Není divu, že si Aladin koberce s pěnovou bází vybírá na ty nejnáročnější cesty. Navíc byt s tímto typem podkladu je přirozeně lépe odhlučněn, zateplen a nevyžaduje pořízení žádného dodatečného vybavení. Speciálním typem kobercového základu je gel foam, tedy gelová pěna vyrobená z elastického materiálu s vynikajícími vlastnostmi. Je voděodolná, protiskluzová, a proto se hodí pro použití na běhounech či menších předložkách umístěných v prostoru.

Všechny výhody v jednom

Aladin má ve skladových útrobách i pár pikantních vychytávek a jednou z nich je podkladová vrstva Fusion Back. Vzniká tavením fleecové vrstvy spolu s polypropylenovým podkladem a je tak ideálním spojením obou materiálů. Vyváženě kombinuje pevnost a stabilitu s perfektní izolační funkcí a příjemným povrchem. Koberec se díky této vrstvě velmi snadno instaluje a nevyžaduje žádnou speciální zručnost – zvládne to tedy úplně každý. Pokud vám není lhostejný osud naší planety a i při instalaci podlahových krytin myslíte na přírodu, zkuste ekologickou variantu Recytex Plus Feltbac ze 100% recyklovaných vláken. Měkká plstěná tkanina s prvotřídními vlastnostmi poskytne úlevu při chůzi u vás doma, nejen nohám, ale i duši.

Témata tohoto článku:
- Podložka pod koberec