Udělejte si to na Vánoce hezké - vybrali jsme pro Vás ty nej vánoční tipy.

Jak dosáhnout podlahy, ze které budete moci jíst?

Úklid je potřeba vzít od podlahy. Ačkoliv ne úplně doslova – péčí o nejnamáhanější součást domácnosti by měl každý velký úklid spíše končit. Rozhodně se však vyplatí ji nepodcenit a pravidelně opakovat. Čistá podlaha je totiž základem uklizené domácnosti. Správnou péčí navíc můžete výrazně prodloužit její životnost.

Při úklidu podlah platí několik základních pravidel, která zaručí úspěch a ušetří zbytečnou námahu. Nejprve byste měli setřít podlahy v koupelně a na toaletě, a pak až ve zbytku domácnosti. V rodinném domě postupujte odshora dolů a po celou dobu úklidu průběžně větrejte.  

Jaký zvolit postup a přípravky, záleží především na konkrétním typu podlahy. Inspirujte se třeba naším jednoduchým přehledem, jak o jednotlivé materiály pečovat, aby byl výsledek co nejlepší.

PVC podlahy (linoleum)

PVC podlaha je velmi častou součástí domácností. Snadná údržba, odolnost i přijatelné ceny z něj dělají oblíbený typ podlahy. Linoleum, které se obvykle vyrábí z čistě přírodních materiálů, má navíc antibakteriální vlastnosti a při správné péči vydrží až sedmdesát let. 

Po důkladném vysátí můžete podlahu jednoduše setřít vyždímaným mopem či tyčovým vysavačem s mycí funkcí. Linoleum dobře snáší většinu čističů. Nikdy ale nepoužívejte ty s chlorem či jinými agresivními látkami, které by ho mohly odbarvit. Vyhnout byste se měli i přípravkům s kyselým pH. 

Tip na produkt: Na linoleu mohou snadněji vznikat otlaky z těžkých věcí. I zde oceníte proto vysavač Adagio, který má  měkčená  pojezdová  kolečka  a  otočné  přední  kolečko o 360 °.Navíc je neuvěřitelně tichý a efektivně domácnost zbaví i zvířecích chlupů. 

LAMINÁT

S laminátovými podlahami se nejčastěji setkáváme v podobě takzvaných plovoucích podlah. Ty jsou oblíbenou obdobou dřevěných parket. Snadno se pokládají a jejich údržba je relativně snadná. Zároveň ale bývají náchylné na poškrábání.

Plovoucí podlahy průběžně udržujte čisté vysáváním. Umývat je víckrát do týdne či snad každý den jim může víc uškodit než prospět. Bohatě tedy bude stačit, když je setřete jednou za týden. Příliš mnoho vody by se totiž mohlo dostat do spár a a způsobit zvlnění či odchlipování podlahy. Vždy také vytírejte podélně po podlahových lamelách a po umytí vytřete podlahu do sucha, aby voda nezanechala nechtěné mapy. Z přípravků volte ty určené přímo na laminátové podlahy.

Tip na produkt: Tyčový vysavač Magic Aqua Plus vyniká neuvěřitelným  sacím výkonem až 450 W (100 000 otáček za minutu). Sací výkon můžete upravit podle Vašich potřeb a na výběr máte ze 3 úrovní. S dobou provozu 40 minut zvládnete vysát celý byt či dům do hodiny. 

DŘEVO

Řada lidí má z dřevěných podlah obavy právě kvůli náročnější péči. Přitom stačí dodržovat několik zásad a dřevěné podlahy vám budou sloužit roky. Konkrétní postup úklidu záleží na tom, zda máte lakovanou podlahu nebo upravenou voskovým olejem. 

Lakovanou podlahu nejprve vysajte. Skvrny čistěte lokálně navlhčeným hadrem. I voskované podlahy udržujte čisté především vysáváním. Pokud je budete chtít umýt, mop či hadr důkladně vyždímejte a používejte pouze čistou vodu bez přípravků. Jednou za čas podlahu nechte znovu navoskovat odborníkem. Nikdy nepoužívejte nic, co by mohlo dřevo poškrábat. Narušili byste tím ochrannou vrstvu. Stejně postupujte i u bambusových podlah.

Tip na produkt: Pokud hledáte vysavač vhodný na tvrdé dřevěné podlahy, zkuste sáhnout po sáčkovém vysavači ADAGIO. Má speciální parketovou hubici s vlákny z koňské žíně, která je velmi účinná, ale zároveň šetrná. Podívejte se na všechny vysavače >

Další články

Pantone barva roku 2023 a její využití v interiéru

Pantone barva roku 2023 a její využití v interiéru

Barvu roku vyhlašuje na konci každého roku americká společnost Pantone Color Institute. Napínavé čekání právě skončilo. Barvou roku 2023 je barva 18-1750 Viva Magenta.
Vezměte letos Vánoce od podlahy

Vezměte letos Vánoce od podlahy

Kalendář je neúprosný, Vánoce se blíží, předvánoční nervozita stoupá. V centru pozornosti jsou dvě hlavní věci: dárky a úklid. Jak jste na tom vy?
Jak na vyrovnání podlahy aneb srovnejte si to!

Jak na vyrovnání podlahy aneb srovnejte si to!

Rozhodnuto. Budete pokládat novou podlahu nebo koberec a nevíte, kde přesně začít? Poradíme vám.