🔔 Podlahy a metrážové koberce v AKCI! Využijte až 44% slevu s kódem PODLAHA15.

Vybíráte koberec? Zeptejte se na radu Aladina, největšího odborníka  


Pořizujete si koberec do bytu, ale nevíte si rady s výběrem vhodného materiálu nebo rozměry? Nevěšte hlavu, Aladin vám poradí, jak takový koberec vybrat, aby dlouho sloužil, a vy díky němu poznávali taje dalekého Orientu i krásy severských vzorů. Neváhejte ho pozvat i domů, jen ať vám ukáže, co (nejen) létající koberec všechno umí.

Zkrotit takový koberec dá sice zabrat, ale stačí znát pár triků a vše zvládnete s lehkostí a klidem. Žádný učený z nebe nespadl, a proto se v první řadě neváhejte zeptat na radu někoho zkušenějšího. Kdo by mohl o kobercích vědět víc, než samotný Aladin?

Dvakrát měř, jednou řež


Pečlivě vyberte prostor, kde bude váš nový koberec odpočívat. Vezměte si na pomoc papír a tužku a půdorys pokoje si vyznačte se všemi nezbytnými detaily. Ať už to je ten výklenek u okna nebo dveře na opačné straně místnosti. Pusťte se do měření a nestyďte se, když budete mít pocit, že někde něco nesedí, prostě každou stranu ještě jednou metrem zkontrolujte. Takový koberec dokáže být neposedný a pro jistotu si nechte na každé straně rezervu pro případné úpravy. Zastřihnout vlas nebo uříznout kousek rohu jde vždycky. Pokud máte obavy co s většími odřezky, můžete si společně s dětmi vyrobit například rohožku před dveře – fantazii se meze nekladou a užijete si tak i spoustu netradiční zábavy.

Čím začít pokládku koberce?


Aby se koberci dobře leželo a nezkřivil si ani jeden vlásek, potřebuje ideálně rovný, suchý a čistý pelíšek bez trhlinek. Je důležité surovou podlahu pořádně zamést a vyčistit. Myslete na vlhkost, která je při pokládce velmi nebezpečná a může váš koberec pěkně potrápit. Spousty našich hebkých parťáků jsou z teplých krajin, a proto nemusí být lehké zvyknout si na místní podmínky. Váš barometr by neměl ukázat vyšší než 75% vlhkost v bytě a teplota by se měla pohybovat okolo 18°C. Bedlivě pozorujte tyto faktory při instalaci koberce v suterénu nebo ve starším domě a zajistěte si dostatečnou izolaci jako prevenci proti plísním. Nenechte dopustit, aby koberec odletěl na smetiště dříve, než se u vás doma pořádně zabydlí.

Jak koberec uchytit?


Povrch už je připravený na přílet koberce, jak ale zaručit aby sebou nemrskal a v domě se mu líbilo?  Jako první nechejte koberec pořádně odpočinout, má za sebou dlouhou cestu a potřebuje se tzv. aklimatizovat – celý jej rozmotejte a alespoň pár hodin nechte narovnaný, ideálně přes noc. Pokud byste tento první krok neudělali, koberec by se mohl velmi brzy zvlnit nebo na podlaze pokřivit. Jednou z možností, jak nový koberec uchytit k podkladu, je využít oboustranou lepící pásku. Tu natáhněte po obvodu zdí a nový koberec na ni nalepte. Toto řešení se ale hodí pouze do menších a klidných prostor, které nejsou tolik frekventované. Aby i samotný kobercový Aladin byl spokojený, doporučujeme celoplošné podlepení, které zabrání vzniku boulí. Podle druhu místnosti vybírejte i lepidlo, tam kde se chodí častěji použijte něco silnějšího. Jako poslední možnost můžete zvolit kobercovou podložku. Lépe vám odhluční sousedy ze spodního patra a ani oni neuslyší každý váš krok. Stejně tak se nedostane vlhkost k novému koberci, který jste si tak pečlivě vybírali. Podložku lepidlem rovněž přilepíte k připravenému povrchu fixačním lepidlem a poté na ni položíte samotný koberec.

Starejte se o něj, jako o vlastní


Aby ladné křivky koberce zůstaly dokonalé i nadále, je základem ho pravidelně vysávat, a to 2-3x týdně. I vy se potřebujete každé ráno učesat, stejně tak potřebuje každý správný koberec sem tam pročísnout vlas, ať už je sebedelší nebo sebekratší. Jen pár upozornění od kobercového guru – u typu Shaggy se vyvarujte používání vysavače s rotačním kartáčem. Rotační kartáč na sebe může nabalovat dlouhá vlákna a krytina se díky tomu mnohem dříve opotřebuje. Při nákupu se proto ptejte po vysavači s nastavitelnou volbou sání či rotační hlavicí. Při dlouhodobém používání je čas od času dobré koberec pořádně manuálně vyčistit a trochu ho provětrat. Máte-li tedy možnost koberec vytřepat, tak určitě neváhejte a venku koberec vyprašte.

Nebojte se chemických přípravků, není to žádná věda


Dáváte si odpolední kávičku, nohy máte na stole, v tom někdo zazvoní a vaše káva se vylije na nový koberec, který si tak hýčkáte. Nemusíte se ani modlit ke všem bohům, aby skvrna zmizela, stačí vám voda a hadřík. Pro hloubkové čištění nebo odstranění odolného flíčku neváhejte sáhnout po některém z přípravků, které nabízí trh. Při čištění suchou cestou nejprve nasypejte absorpční prášek na koberec a zapracujte ho do vláken, poté nechte působit a na konec vše vysajte. Pokud se nebojíte namočit si ruce, vsaďte na prověřený produkt a vyvarujte se čemukoliv obsahující čpavek – ten váš koberec nerad, mohl by totiž ztratit barvu nebo chlup. Nečistoty se odstraňují vlhkým hadříkem nebo houbou tak dlouho, dokud se vylučuje nečistota. Pak už stačí nechat koberec jen pořádně vyschnout a poté pro jistotu vysát.

Kdy volat specialistu?


Aby koberec dlouho vydržel a vypadal pořád jako nový, zaslouží si jednou za čas vzít pořádně “z gruntu”. Pomocníci kobercového mága Aladina používají metodu, kdy do povrchu vstřikují čistící přípravek spolu s vodou a okamžitě jej odvádí pryč. Takovou péči si zcela jistě zaslouží dražší kousek koberce z dalekých krajin, ale i váš oblíbený běhoun, který prostě jen nechcete z nostalgie vyhodit. České pobočky kobercového impéria fungují ve dvou typech. Jedny k péči o vaše chlupaté miláčky používají stroje, kdy koberec jede skrze válce, které jednotlivá vlákna čistí. Druhé jsou manuální a tam skutečně člověk čistí pomocí hadříku koberec kousek po kousku, jako skřítek v Santově dílně. Tato varianta je sice pracnější, a tím pádem stojí i o nějaký ten zlaťák víc, ale nemusíte se bát, že by byl vynechán byť sebekratší vlásek koberce. U vlněných nebo ručně tkaných pokladů se na někoho se zkušeností obraťte pro jistotu vždycky.