🍀 Posečte ceny umělých trav s kódem TRAVA. Výprodej trav a slevy až 28 %.
Pokládka vinylových (lepení vinylu) i jiných podlah po celé ČR + Slovensko. Nemusíte se o nic starat. Vše vyřešíme od A do Z za Vás. Mujkoberec.cz - all inclusive služby.

Vinylovou podlahu můžete ale vyzkoušet položit sami. Připravili jsme pro vás krátky návod krok za krokem jak položit podlahu.

Pokládka vinylové podlahy krok za krokem

Jaké kroky zahrnuje pokládka vinylové nebo plovoucí podlahy? V následujícím článku zjistíte, co všechno je potřeba připravit před samotným položením podlahy a na co si dát pozor během procesu pokládání. Díky tomuto návodu už pro vás nebude nová podlaha takovou výzvou.

Důležitý je hlavně podklad

Jakmile odstraníte starou podlahovou krytinu, je důležité zkontrolovat podklad. Pro bezproblémové položení nové podlahy by měla být rovný, suchý a co nejlépe zbavený prachu. Pokud si všimnete výraznějších nerovností a máte v plánu položení laminátové či dokonce dřevěné podlahy, je potřeba nejdříve provést samonivelační stěrku. Výsledná rovnost podlahy by měla být 2 mm na metr, přičemž vinylová podlaha se dokáže mírně přizpůsobit i o trochu větším nerovnostem.

Pěnová podkladové fólie

Jakmile máte podklad připravený, čistý a suchý, přichází na řadu příprava na položení podlahy. Jako podkladová vrstva se používá například pěnová fólie mirelon. K sehnání jsou však i různé další podložky, kdy některé jsou z jedné strany vybavené izolací proti vlhkosti a úniku tepla. Podkladová fólie se postará o vykrytí zbývajících drobných nerovností, tlumí kročejový hluk a slouží jako izolační vrstva.

Pokládka samotné podlahy

Až budete mít položený pěnový podklad, přichází na řadu pokládka podlahy. Běžný je postup z levé strany místnosti do pravé. Při atypickém tvaru je nutné směr pokládání promyslet s předstihem. Nejdříve si položte první řadu, na kterou následně navážete další. Spoje však nesmí být hned za sebou, ale mají se střídat.

Dilatační spáry od stěny

Protože jde o pokládku plovoucí podlahy, nebudete potřebovat žádné lepidlo. Co však při práci oceníte jsou dilatační kolíky pro vytvoření 7 až 10 mm mezery od stěny. To je z toho důvodu, že se po položení podlaha ještě mírně pohybuje a dilatační spára slouží jako prevence před ohýbáním spojů a křivením. Tuto mezeru v poslední fázi zakryjí lišty.