💣 BLACK FRIDAY! Kód BF2023 zvýší slevu o dalších 15 %. Platí na kusové koberce a další.
Pokládka PVC a lina po celé ČR i Slovensku. Nemusíte se o nic starat. All inclusive služby od mujkoberec.cz.

Prostor pro formulář a argumenty

Pokládku PVC a lina ale můžete zvládnout i sami. Pro ty z vás jsme si připravili malý návod krok za krokem jak položit PVC, linoleum.

Jak na pokládku PVC a linolea?

V bytech i komerčních prostorech se ve velkém objevují PVC podlahy a linoleum, lidově zvané lino. Jsou podobné, ovšem PVC podlahy mají syntetický původ, zkratka PVC označuje polyvinylchlorid, a linoleum je přírodní obnovitelný materiál vhodný pro alergiky. PVC podlaha je měkká, linoleum tvrdé.

Oba dva typy podlah jsou tak oblíbené rovněž kvůli dobré cenové dostupnosti, Čechy kutily potěší i možnost položit si je vlastními silami. Jak probíhá pokládka PVC a pokládka lina? Postup je shodný.

Jaké nářadí si pro pokládku PVC připravit?

Na samotnou pokládku si přichystejte:

  • ocelové pravítko,
  • nůž s rovnou a zahnutou čepelí,
  • kladívko,
  • ořezávač krajů,
  • přítlačný válec,
  • horkovzdušnou svářečku,
  • kvalitní lepidlo a špachtli pro jeho rozetření,
  • čisticí prostředek pro odstranění lepidla na místech, kde se rozlije,
  • ruční frézku,
  • svařovací šňůry.

Dobrou vychytávkou je i polštářek pod kolena, přece jenom budete celou dobu klečet.

Jestliže některý z nástrojů nemáte, můžete si ho půjčit. Buď od kamarádů, nebo od specializované firmy zaměřené na pronájem stavebního vybavení.

Podklad je nutné nachystat předem

Pokládka lina a PVC vyžaduje pevný, suchý, rovný a samozřejmě čistý podklad. Pokud takový nemáte, vyrovnejte ho stěrkou. Následně je vhodné podklad napenetrovat, pak k němu lépe přilne lepidlo.

Samotné linoleum či PVC podlahu byste aspoň den předem měli umístit do místnosti, kam je budete pokládat. Aklimatizují se na teplotu a podmínky interiéru, budou se vám lépe pokládat.

Máte-li v místnosti podlahové topení, dva dny před pokládkou ho vypněte a zapněte až dva dny po ní. Pro pokládku je nutná teplota nad 18° C a vzdušná vlhkost pod 70%.

Pokládka lina a PVC podlahy

Nyní vám vysvětlíme, jak se pokládá lino. Pásy linolea řežte speciálním nožem a ukládejte je v jednom směru s mírně překrytými okraji. Tyto okraje seříznete, až položíte celou plochu, aby k sobě pásy těsně přiléhaly.

Pásy se lepí lepidlem podle návodu na obalu lepidla, lepidlo nanášejte na podklad špachtlí, roztírejte a ihned do něj zatlačujte linoleum. Nezapomeňte dodržovat potřebnou dobu schnutí.

Vzduchové bubliny vytlačujte směrem od středu k okraji a na závěr použijte přítlačný válec. Špatně přiléhající díly lze zatížit závažím, avšak pozor, ať vám neudělá rýhy v povrchu lina.

Nyní přijde na řadu svařování lina. Spoje linolea je doporučováno svařit pomocí svařovacích šňůr a pistole při teplotě zhruba 350 °C. Ruční frézkou spoje zarovnáte na úroveň povrchu. Dejte si však pozor, aby při svařování bylo již zcela suché lepidlo.

Na závěr můžete na vaši novou podlahu nanést pár vrstev voskového nátěru, jenž zlepšuje odolnost a prodlužuje životnost.

Nyní již víte vše o tom, jak položit lino.